Haberler

16 Temmuz 2018

15 Temmuz Herat’ta Anıldı

251 vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain darbe teşebbüsünün ikinci yıl dönümü olması nedeniyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından TİKA Herat Program Koordinasyon Ofisinin kütüphane ve toplantı salonunda anma toplantısı yapıldı.

TİKA Afganistan’da 15 Temmuz’da hayatını kaybeden şehitlerimiz için anma programı düzenledi. Programda Türkiye ve Afganistan millî marşlarının ardından 15 Temmuz Marşı dinlendi.

Kur’ân-ı Kerim tilâveti ile başlayan programda TİKA Herat Program Koordinatörü Ali Ergun Çınar darbe girişimini ve FETÖ’nün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yaptıklarını anlattı.

Herat Galib Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı İsmail Kohen Türkiye’de yapılmak istenen darbe girişiminin hiçbir hukukî ve ahlâkî temeli olmadığını beyan ederek Türk halkının büyük bir metanetle darbe teşebbüsüne karşı koyduğunu ifade etti.

Herat’ın tanınmış âlim ve vâizlerinden Seyyid Münir Münevver ise Türk milletinin asaletini ve kendilerini vatanları için ölüme atmaktan çekinmeyecek kadar cesur olduğunu vurguladı. Münevver, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesaret ve zekâsıyla Türk milletini büyük badirelerden kurtardığını söyledi.

Herat Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdülmecid Samim Herevî de Türk milletinin kahramanlığını mucize olarak nitelendirdi.

Programa katılanlardan Muhammed Naim Behre, “Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. FETÖ tehdidini büyük bir cesaretle ortadan kaldıran aziz Türk milletine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Program şehitler için edilen dualar ile son buldu.

Sonraki Haber

Kenya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde gazileri ve şehitleri anma kapsamında Kenya’nın başkenti Nairobi’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. 15 Temmuz’da yaşanan olayları hatırlamak, şehitlerimizi yâd etmek, FETÖ’nün...