Haberler

21 Temmuz 2022

15 Temmuz Şehitleri Afganistan'da Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri çerçevesinde Cevizcan Vilayeti Şibirgan kentinde yer alan Ankara Ali Şir Nevai Camii yerleşkesinde 15 Temmuz şehitlerimiz için gün boyunca anma etkinlikleri düzenlendi.

Anma programı kapsamında 125 medrese öğrencisi ve hocaları tarafından cami içerisinde 15 Temmuz Şehitlerimiz için aynı anda 6 adet hatim okundu. Hatimlerden sonra, yine cami içerisinde Cevizcan Üniversitesinden 2 öğretim üyesi, Türkiye mezunlarından 3, önde gelen din âlimlerinden 1, Cevizcan Teknik Eğitim Enstitüsü Müdürü, Cevizcan Türkiye Maarif Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü ile onur konuşmacı olarak Cevizcan Vilayeti Vali Yardımcısından oluşan 8 konuşmacının katılımıyla panel düzenlendi. Panelde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günün önemi, FETÖ hain darbe gecesinde yaşananlar, darbenin üzerindeki Afganistan etkisi ve Türkiye ile Afganistan’ın dostluk ilişkileri üzerinde duruldu.

Cuma namazına müteakip, şehitlerimizin adına indirilen hatimlerin duası yapıldı. Namazdan sonra cami avlularında 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleşen hain darbeyi gösteren 15 Temmuz temalı fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraf sergisinde Cevizcan Üniversitesi Türkoloji Bölümü tarafından kara kalem çalışması olarak çizilen Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halis Demir ile 15 Temmuz ilk Şehidimiz Topçu Astsubay Piyade Başçavuş Bülent Aydın’ın portreleri TİKA yetkililerine takdim edildi.

Cami yerleşkesinde yer alan kütüphanede de T.C. Cumhurbaşkanlığımız tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise, gerek hatim okuyan öğrenci ve hocalara, gerekse panel, fotoğraf sergisi ve sinevizyon etkinliklerinde yer alan katılımcılar başta olmak üzere, Cevizcan halkı 15 Temmuz şehitlerini ve gazilerini bağırlarına bastıkları için hem halka hem de yerel yönetim yetkililerine teşekkür etti.

15 Temmuz temalı fotoğraf sergisi ve sinevizyon gösterimi 15 – 17 Temmuz 2022 tarihleri arası tüm halka açık olarak devam etti.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgız Polislere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle başlatılan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında Kırgız emniyet mensuplarına yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Temel Eğitimi düzenlendi. TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Kırgızistan'da...