Haberler

26 Şubat 2016

Afgan Öğretmenlere Yönelik Kapasite Arttırma Programı Devam Ediyor

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile 1.575 öğretmene yönelik düzenlenen beşinci grup meslek içi eğitim programı tamamlandı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı'nca hizmet içi eğitime tabi tutulan 3 bin Afgan öğretmenin 1575'inin eğitimleri Türkiye tarafından destekleniyor.

TİKA, Afganistan'da uzun süredir devam eden iç savaş ve terör ortamı nedeniyle birçok öğretmenin özellikle matematik, fizik ve kimya gibi dallarda yeterli düzeyde eğitim kapasitesine ulaşamamasından dolayı Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı 3 bin  öğretmene yönelik hizmet içi eğitim programına, 1575 öğretmenin bu eğitimlerini sağlayarak destek veriyor.

TİKA’nın Kabil'deki eğitim kampüsünde gerçekleştirilen eğitimlerde beşinci dönem tamamlandı. Hizmet içi eğitimi tamamlayan 150 Afgan öğretmene düzenlenen törenle sertifikaları verilirken, altıncı dönem eğitime katılan 150 öğretmeninde eğitimleri başladı.

Sertifika töreninde konuşan Afganistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Muhammed Rahimi “Kapasite arttırma programı ile eğitimde kalite ve standartlar yükselecek. Öğretmenlerimizin ders verdikleri alanlardaki bilgi açığı kapanacak bu da gençlerin daha iyi yetişmesini yani iyi bir doktor, mühendis, işletmeci olmasını sağlayacak. Türkiye’ye tüm bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ise Türkiye'den gelecek öğretmenlerin de bu eğitimlere katılacağını belirterek “Eğitim merkezimizde son derece modern koşullarda Afgan öğretmenler ve onlara eğitim veren usta Afgan öğretmenlerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Afganistan'ın geleceği için eğitimde kalitenin yükseltilmesi adına öncelikle eğitim veren öğretmenlerinde kapasitelerinin geliştirilmesi oldukça önemli. Biz de bu alanda Afganistan Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak bir çalışma içine girdik. Bu bizim için son derece mutluluk verici bir çalışma" şeklinde konuştu.

Düzenlenen sertifika töreninde beşinci dönemi tamamlayan öğretmenlere sertifikaları takdim edilirken, yeni dönem öğretmenlerde derslere başladı. Matematik, fizik ve kimya gibi dallarda öncelikli olarak usta Afgan öğretmenler hizmet içi eğitim programına katılan öğretmenlere ders veriyor. 15 gün süren eğitimler ardından eğitimi tamamlayan öğretmenler yeniden görev yaptıkları okullarda eğitim vermeye başlıyorlar.

Sonraki Haber

Romanya'daki 10. Ayında TİKA'ya Büyük Ödül

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Romanya’da açılan TİKA Bükreş Program ve Koordinasyon Ofisi Romanya’nın prestijli yayınlarından ve İngilizce yayın yapan gazetesi “Nine O'Clock” jürisi tarafından "Romanya’da Kültürel Yakınlaşmaya En Çok Hizmet Eden Uluslararası...