Haberler

05 Ekim 2022

Afganistan’da Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Nimruz vilayeti Keng ilçesinde bulunan Ebu Davud Sacistani okuluna çevre duvarı inşa ederek okulun dış bakımını yaptı.

Nimruz vilayetinin İran sınırında bulunan Keng ilçesine ait ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerin eğitim süreçlerinde çöl şartlarından ve dış etkenlerden olumsuz şekilde etkilenmemeleri için 1935 yılında kurulan Sacistani okuluna ait eğitim binalarına TİKA tarafından çevre duvarı inşa edilerek, okulun dış bakımı yapıldı.

Projenin teslim töreninde konuşan Keng İlçesi Eğitim Müdürü Şerafeddin Sami, TİKA’nın ilçeye sağladığı hizmetten dolayı teşekkür ederek yapılan bu faaliyetlerin Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk bağlarının daha da güçlenmesine vesile olduğunu belirtti. Sami, TİKA desteğinin bu bölgede devam etmesi temennisinde bulundu.  

TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyetinin TİKA vasıtasıyla dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği kalkınma projeleri ile yardım faaliyetleri hakkında bilgi vererek bu hizmetlerin ihtiyaç duyulan bölgelerde sürdürüldüğünü kaydetti.

Deniz, “Büyük şehir merkezlerinin yanında diğer vilayetler ile ilçelerin aslında kalkınma alanında daha çok desteklenmeye ihtiyaç duymaktadır ve bugün bunun için bölgenin iklim şartlarından dolayı önemli bir projeyi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. İmkânlar çerçevesinde bundan sonraki süreçte de kırsal bölgelerde daha çok proje ile faaliyet yapmak arzusundayız.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan Türkmen Köylerinin Su Problemine Temiz Enerji Çözümü

Lübnan’ın Aydamon ve Kavaşra köylerinin su pompa istasyonları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen projeler ile elektriğe kavuşturuldu. Her iki belediyede gerçekleştirilen açılış törenlerine; T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut...