Haberler

06 Mart 2016

Afganistan’da Semengan ve Aybek İlindeki Savaş Mağduru Ailelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Afganistan’da yaşanan çatışmalardan etkilenen 300 aileye gıda yardımında bulundu.

Afganistan’ın kuzey bölgelerinde yer yer çatışmalar olmakta ve bu çatışmalardan halk ciddi şekilde etkilenmekte. TİKA, daha önce Kunduz Vilayetinden kaçıp Mezar-ı Şerif iline sığınan savaş mağdurlarına gıda ve sağlık yardımlarında bulundu. Semengan Vilayetinin bazı bölgelerinde meydana gelen çatışmalardan etkilenen bazı aileler evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Bu ailelerin yaşamını kolaylaştırmak için TİKA, Türkiye’nin yardım elini bir kez daha uzattı.

TİKA Semengan Vilayeti Dara-e Suf İlçesi Ziraki, Nayzar ve Eşkisay Köylerinden Taliban’ın saldırısı sonucu köylerini terk eden 300 aileye TİKA Mezar-ı Şerif Ofisi aracılığıyla gıda yardımında bulundu.  Aybek İline sığındığı ve çok zor şartlar altında hayatlarına devam ettikleri tespit edilen ailelere yerel makamların desteğinin yetersiz kalması üzerine harekete geçen Mezar-ı Şerif PKO tarafından, içerisinde un, yağ, pirinç, çay, tuz ve bakliyat olan yardım paketleri dağıtıldı.

Yardım programına Semengan Göçmen İdaresi Müdürü, Aybek İli Belediye Başkanı, Semengan Maarif Müdürü, Mezar-I Şerif Program Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve Aybek Şurasından Ak Sakallılar heyeti de katıldı. Göçmen İdaresi Müdürü: “Türkiye her zaman kardeşimiz olmuştur. En çok da zor zamanlarımızda yanımızda olmuş ve kardeşliğin değerini her zaman bize hissettirmiştir.” diyerek Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan:” Türkiye, her zaman mazlumların yanında olmuştur. Afgan kardeşlerimize yardım etmek hem kardeşliğimizin hem de insanlığımızın gereğidir. Savaş mağduru olan insanların ne kadar zor durumda olduğunu biliyoruz. Biz burada hem okul, klinik, köprü, kültür programları yapıyor hem de acil yardım programlarıyla gönülleri imar etmeye çalışıyoruz” dedi.

Göçmen İdaresi Müdürlüğü bahçesinde savaş mağduru ailelere yardım paketlerinin dağıtılması sonunda yapılan yardımlar için Aksakallıların Türkiye’ye teşekkür ve dua etmeleriyle yardım programı sona erdi.

Sonraki Haber

Kırgızistan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan Maliye ve Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile çalışmalara başlanan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor. TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor....