Haberler

02 Ekim 2015

Afganistan’da Yetimlere Yönelik Faaliyetler Devam Ediyor

Afganistan’da yetimlerin sorunlarına üst düzey kamu görevlilerinin ve toplumun dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla her ay düzenli olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetimler ve sorunları üzerine çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak amacıyla ayda bir kez yemek tertip ediliyor. Bu kapsamda söz konusu programın şeref misafirleri yetim çocuklar, hizmet edenleri de misafirler ve TİKA çalışanları oluyor. Bu kapsamda Hedef Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Kabil-İstanbul Yetimhanesindeki 70 yetim çocuk TİKA Kabil PKO yerleşkesine davet edildi.

Etkinliğe; Afganistan Çalışma, Sosyal, Şehitler ve Özürlüler Bakanı Nasrin Oryahil, Afganistan Ulaştırma Bakanı Mohammadullah Bataş, Afganistan Yüksek Öğrenim Bakan Yadımcısı Abdurrahim Hüsyeiniyan, Afganistan Milletvekili ve Parlamento Göçebeler ve Mülteciler Komisyonu Başkanı Mohammad Yosuf Sabır, Kabil Üniversitesi Rektörü Prof. Habibullah Habib, Türkiye Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın,  TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er,  TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin ve çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

TİKA Kabil PKO yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte yetim öğrenciler bir araya gelerek takım oluşturdular ve yetişkinlerden oluşturulmuş bir takımı yendiler. Diğer çocuklarda yerleşke bahçesindeki oyun alanlarında eğlendiler. Yetim öğrenciler için hazırlanan Türk yemekleri Afganistan islam Cumhuriyeti Bakanları Nasrin Oryahil, Mohammadullah Bataş, Afganistan Yüksek Öğrenim Bakan Yadımcısı Abdurrahim Hüsyeiniyan, Milletvekili Mohammad Yosuf Sabır, Kabil Üniversitesi Rektörü Prof. Habibullah Habib, Türkiye Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın ve TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er tarafından servis edildi.

Öğrenciler onuruna düzenlenen ve Afganistan’ın siyaset, bürokrasi ve medya dünyasından önde gelen isimlerini bir araya getiren bu yemek sırasında benzeri faaliyetlerin tekrarlanılması arzusu dile getirildi. Yemeğin ardından çocuklarla hatıra fotoğrafı çekildi ve onlara hediyeleri dağıtıldı.

Ayrıca, yetimlere yönelik TİKA tarafından gerçekleştirilen program Kurban Bayramı’nda da devam etti. Kurban Bayram’ında TİKA’dan gelen üst düzey heyet Kabil – İstanbul Dostluk Yetimhanesindeki 70 yetim çocuk ile bayram kutladı. Bayramlaşma sırasında, çocuklara TİKA tarafından temin edilen birer kaban ve kışlık giysisi hediye edildi. Etkinliğe TİKA İnsan Kaynakları Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç, TİKA Strateji Geliştirme Daire Başkanı Başkanı Tolga Keskin, Afganistan Parlamentosunda Göçer Komisyonu Başkanı Muhammed Yusuf Sabir, Afganistan Çalışma – Sosyal ve Şehitler – Özürlüler Bakanlığının Müşaviri Said Sadık Sadat, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin ve TİKA ve Bakanlık yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

Gabon’un Malinga Köyü’nde Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti Gabon’un 1.500 nüfuslu Malinga köyünü ziyaret ederek söz konusu köyde kadın istihdamını artırmayı ve köy halkının elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefleyen, birbiriyle entegre iki proje gerçekleştirdi. TİKA, Orta...