Haberler

02 Ekim 2015

Gabon’un Malinga Köyü’nde Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti Gabon’un 1.500 nüfuslu Malinga köyünü ziyaret ederek söz konusu köyde kadın istihdamını artırmayı ve köy halkının elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefleyen, birbiriyle entegre iki proje gerçekleştirdi.

TİKA, Orta Afrika ülkelerinden Gabon’a yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Gabon’un 1.500 nüfuslu Malinga köyünde kadın istihdamını artırmayı ve köy halkının elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefleyen, birbiriyle entegre iki proje gerçekleştirdi.

Kongo sınırında bulunan ve başkent Libreville’e yaklaşık 750 km mesafedeki Malinga köyü de izole coğrafi konumu ve az nüfusu nedeniyle sağlık, hijyen, eğitim ve ulaşım gibi çeşitli kamu hizmetlerinden yeterince yararlanamıyor. Sınıra yakınlığı dolayısıyla ticaret potansiyeline sahip olan Malinga Köyü, kısıtlı ulaşım ve iletişim imkanları sebebiyle bu potansiyelini gerçekleştiremiyor. Bu yüzden köyde üretim ve istihdam oranları istenen düzeye ulaşmış değil.

TİKA uzmanlarından oluşan bir heyet, yaklaşık 1.500 nüfuslu Malinga köyünü ziyaret ederek, bu köyde kadın istihdamını artırmayı ve köy halkının elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefleyen, birbiriyle entegre iki proje gerçekleştirdi.  Yoğun biçimde manyok tarımı yapılan Malinga, şartların elverişsizliği nedeniyle üretilen manyokları pazarda bölge halkının yararlanması için sunamıyor. Ancak, manyokların un ve macun haline getirilmesi durumunda saklanmaları, taşınmaları ve pazarlanmaları daha kolay oluyor. Bu nedenle, TİKA heyeti Malinga köyüne üç adet manyok ezme makinesi hibe ederek, geleneksel olarak manyok ezme işini taş ve sopadan yapılma aletlerle gerçekleştiren kadınlara üretim aşamasında kolaylık sağlamayı hedefliyor. Mekanize hale getirilen üretim süreci sonucu hem kadınlar bu zorlu uğraşı daha kısa sürede gerçekleştirerek zamandan tasarruf edecek, hem de tasarruf edilen zaman içinde ev işi ve tarım gibi diğer uğraşlarla meşgul olabilecek.

Mekanize manyok ezme sürecini daha verimli hale getirmek amacıyla, TİKA elektrik bağlantısı bulunmayan Malinga’ya bir adet jeneratör desteğinde bulundu. Böylelikle, bir yandan manyok macunu ve unu üretim sürekliliğinin garantilenmesi, diğer yandan da köy halkının günlük hayatta elektrik ihtiyacının kısmen de olsa yine bu jeneratörden sağlanması öngörülüyor. Böylelikle köy halkının yaşam kalitesinin artırılması bekleniyor.

Gabon Devlet Yetimhanesi ‘ne Destek

TİKA tarafından Gabon’da bulunan Gabon Devlet Yetimhanesi ‘ne de çeşitli bilişim cihazları desteğinde bulundu. Geçen yıl, Afrika ziyaretine giden ülkemiz donanması tarafından çeşitli kıyafet ve yiyecek yardımı yapılan Gabon Devlet Yetimhanesi, ülkedeki en büyük yetimhane özelliği taşıyor. Toplam 40 çocuğa ev sahipliği yapan yetimhanede 0-18 yaş arası çocuklar barınıyor.

Gabon’u ziyaret eden TİKA heyeti, Gabon Devlet Yetimhanesi ’ne çeşitli bilişim cihazları desteğinde bulundu. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında yetimhanede barınan çocukların bilişim okuryazarlığının artırılması ve eğitim hayatlarına katkı yapılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Sırbistan’da İlk Çocuk Bayram Festivali TİKA Desteğiyle Düzenlendi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Sırbistan İslam Birliği organizasyonunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Sırbistan’da ilk Çocuk Bayram Festivali düzenlendi.  Sırbistan İslam Birliği organizasyonunda TİKA desteği ile gerçekleştirilen festival, farklı din ve kültürlere mensup...