Haberler

12 Ekim 2016

Afganistan Cevizcan’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da Cevizcan Kadın İşleri Müdürlüğü’nde düzenlenen Kur’an-ı Kerim, Bilgisayar, Dikiş, Mefruşat ve Nakış alanlarında Meslek Edindirme Kurslarını tamamlayan öğrencilere sertifikaları dağıtıldı. 

Cevizcan Kadın İşleri Müdürlüğü’nde düzenlenen mezuniyet törene TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, Cevizcan Kadın İşleri Müdürü Necibe Kureyşi,  Cevizcan ili Barış Komitesi Başkanı Muhammad Akram, Cevizcan Üniversitesi Rektörü Mesud Hakbin ve davetliler de katıldı.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, milletleri kalkındıran ve ayakta kalmasını sağlayanların kadınlar olduğunu, Kurtuluş Savaşında kadınların desteği olmasaydı muzaffer olamayacağımızı, dinimizin kadınlara verdiği değerin önemini vurguladı. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Bulduk, Kuzey Afganistan’da kursların tüm vilayetlerde devam edeceğini belirtti.

Cevizcan Kadın İşleri Müdürü Kureyşi, Türkiye’nin Afganistan’a yaptığı yardımların hiçbir zaman unutulmayacağını ve özellikle bu kurslar sayesinde hayırlı işler yapıldığını ifade etti. TİKA’nın Cevizcan’da gerçekleştirdiği kursta kadınların,  Kur’an-ı Kerim, bilgisayar, dikiş, mefruşat ve nakış alanlarında 6 ay eğitim aldıklarını ifade eden Kureyşi, böyle önemli faaliyetlerin sürdürülmesinin faydalarına dikkat çekti.

Altı ay süren eğitim sonunda yaklaşık 100 öğrenciye Kur’an-ı Kerim, bilgisayar, dikiş, mefruşat ve nakış bölümünü başarıyla bitirenlere sertifika takdim edildi.

Sonraki Haber

Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  JICA ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı işbirliğinde Ankara ve İstanbul’da “Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi” eğitim programı düzenlendi. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda önemli projeleri hayata geçiren...