Haberler

09 Ekim 2013

Afganistan Elektrik Su Bakanlığı Teknik Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Afganistan Elektrik ve Su Bakanlığı’nın ortak eğitim projesi kapsamında, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından Afganistan Elektrik Su Bakanlığı Teknik personeline yönelik düzenlenen eğitim programı tamamlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Afganistan Elektrik Su Bakanlığı Teknik personelinin eğitimi Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Soma Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Eğitime Afganistanlı iki bakan danışmanı, elektrik işleri genel müdürü, iki üniversite öğretim görevlisi ve mühendislerden oluşan 15 personel katıldı. Heyete, eğitim programı kapsamında hidroelektrik ve termik santral sistemleri, iletim hatları, hat bakım saha uygulama, kumanda ve manevralar, yük tevzi usulleri, topraklama, yüksek gerilim şalt teçhizatları, test cihazı uygulamaları (güç trafoları AC/DC izolasyon testleri) koruma ve röleler, enerji kabloları, dijital sayaçlar konularında eğitim verilerek bilgilendirildi.

Afganistan Elektrik Su Bakanlığı Teknik personeline eğitim tesislerinin Ege Bölgesi’nde bulunması sebebiyle, yakın mesafede bulunan Manisa, Salihli, Bergama, Ayvalık, Denizli, İzmir, Selçuk’ta bulunan enerji üretim ve iletim tesislerinde teknik geziler düzenlendi. Ayrıca heyete Ege Bölgesi’nde bulunan tarihi ve turistlik yerler gezdirildi. İnceleme gezilerinin ardından eğitimlerini tamamlayan heyet düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Sertifika törenine, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

Afganistan heyeti yetkilileri törende yaptıkları konuşmalarında, eğitim ve teknik geziler duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Afganistan heyeti yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, , Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü ile TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Afganistan heyeti yetkilileri, söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Sırbistan'daki Projelerin Açılışı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Tarafından Gerçekleştirildi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sırbistan’a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı projelerinin açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Sırbistan’da...