Haberler

12 Temmuz 2014

Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi Spor Kurslarına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’da gençlerin spora teşvik edilmesi kapsamında Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi spor kurslarına malzeme desteğinde bulunuldu.

Afganistan İslam Sakafat ve Kültür Merkezi Afganistan Adalet Bakanlığı’na kayıtlı bir kurum olarak, 2010 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Söz konusu merkez Herat, Kunduz, Kunar, Celalabad, Host, Lağman, Hilmend, Bağlan ve Kabil’de 13 şubesi ile yaklaşık altı bin Afgan gence üniversiteye hazırlık dersleri, Kuran-ı Kerim tilaveti, tefsir, tecvid, fıkıh ve ahlak gibi dini konular ile dil ve bilgisayar eğitimi gibi alanlarda hazırlayıcı ve destekleyici eğitim veriyor. Öte yandan anılan merkez bünyesinde spor branşında değişik dallarda spor eğitimleri de düzenleniyor.

Ayrıca, kadınlara yönelik olarak terzilik kursları, özürlülere yönelik olarak marangozluk kursları ve yaşlılara yönelik olarak okuma-yazma kursları düzenlenerek meslek edindirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Söz konusu eğitim ve öğretim faaliyetlerinden ihtiyaç sahibi Afgan halkı ücretsiz olarak yararlanıyor.

TİKA, kısıtlı imkânlar ile faaliyetlerini sürdürmeye gayret gösteren Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi spor kurslarına malzeme desteğinde bulundu. Afganistan’da genç kesimin spor etkinlikleri ile doğru bir şekilde yönlendirilmeleri amacıyla gerçekleştirilen projede temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi Başkanı ve Müşavir Bakan Vahidullah Sabawoon, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi bölge temsilcileri ve sporcular katıldı.

Törende açıklamada bulunan Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi Başkanı Sabawoon, desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti halkı ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Türkiye ve Afganistan halkının kardeş olduğunu vurgulayan Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi Başkanı Sabawoon, tarihten gelen kardeşlik ve dostluk bağlarının yapılan yardımlarla daha da kuvvetlendiğini belirtti.

TİKA Kabil Koordinatörü Şahin ise Afganistan’da birçok alanda projeler ürettiklerine dikkat çekerek gençlerin spora teşvik edilmesi gibi önemli bir konuda Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi’nin taleplerini incelediklerini ve kabul ettiklerini söyledi. Tören sırasında anılan merkeze bağlı Olimpik Başkanı kürsüye davet edildi. Olimpik Başkanı TİKA tarafından temin edilen spor malzemeleri için teşekkürlerini ileterek, uluslararası ve dünya çapında düzenlenen müsabakalarda 17 dalda milli düzeyde altın, gümüş ve bronz madalya getiren sporcuları tanıttı. Tören TİKA Koordinatörlüğü ve misafirlere hediyelerin verilmesi ile sona erdi. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje ile yaklaşık 10.000 sporcuya destek sağlandı.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler Bulgaristan'da Soydaşları ile Bir Araya Geldi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan’a gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bulgaristan’da soydaşları...