Haberler

16 Haziran 2014

Afrika Günü Etkinlikleri Tamamlandı

Gazi Üniversitesi Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle ve TİKA işbirliğiyle Dünya Afrika Günü Etkinliği Ankara’da gerçekleştirildi.

Afrika Günü Etkinliği Gazi Üniversitesinde ev sahipliğinde Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle ve TİKA işbirliğinde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katılımıyla kutlandı. Kutlamalara Benin, Botswana, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gine, Güney Afrika, Güney Sudan, Mali, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal, Somali, Sudan ve Uganda’dan 47 Rektör ve Rektör Yardımcısı , Türkiye’de elçiliği bulunan 28 Afrika Ülkesinin Elçileri ve eşleri ve diplomatları, ilgili bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurumları üst düzey yetkilileri, Afrika ülkeleri öğrencileri, Gazi Üniversitesi ve Ankara’da bulunan Üniversitelerin Öğretim Üye ve Öğrencileri katıldı.

Etkinlikler kapsamında Gazi Üniversitesi Kampüsün’de Afrika Sokağı –Ülke Stantları açıldı. Ayrıca Afrika mutfağından tatlar tanıtıldı. Burundi, Ruanda ve Gine Afrika Halk Dansları Topluluğu dans gösterileri yapıldı. Söz konusu etkinlikte Afrika ülke ve medeniyetlerinin kültürel, dilsel, edebi, sosyal ve tarihsel gelişmelerini bilimsel açıdan incelendi.

Afrika Kıtası’nın Türkiye’de, Türkiye’nin ise Afrika Kıtası’nda daha yakından tanınmasına yardımcı olacak Akademik ve Bilimsel Projeler hazırlanarak, Afrika ülkeleri yükseköğretim ve eğitim kurumları ile Türk yükseköğretim ve eğitim kurumları arasında öğrenci, öğretim elemanı, araştırmacı ve bilgi hareketliliğine zemin hazırlanması hedeflendi. Katılımcılar yaptıkları açıklamada söz konusu etkinliğin düzenlenmesinde destek veren Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA ve ev sahibi Gazi Üniversitesine teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Uluslararası Kalkınma İşbirliğinin Geleceği İstanbul'da Konuşulacak

Kalkınma işbirliğine katkı sağlayan yükselen ülkeler ile gelişmekte olan paydaş ülkelerin bir araya gelerek uluslararası kalkınma işbirliğinin geleceği konusunda yeni anlayışları, yaklaşımları ve fırsatları tartışacağı ve geliştireceği uluslararası konferans Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı...