Haberler

15 Kasım 2021

Ankara’da Uluslararası Dünden Bugüne Özbekistan Sempozyumu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) ve Semerkant Devlet Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Uluslararası Dünden Bugüne Özbekistan Sempozyumu” 11-12 Kasım’da Ankara’da yapıldı.

Özbekistanlı 15 akademisyenin de bildirileriyle katıldığı Sempozyumun ilk gününde oturumlar Esenboğa Külliyesi C Blok Konferans salonunda; 12 Kasım Cuma günü oturumları ise Etlik Milli İrade Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 13 oturumdan oluşan Sempozyumda 46 katılımcı bildiri sundu. Protokol konuşmaları kapsamında Sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Murat Demirkol, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rustam Khalmuradov, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Türkiye-Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Osman Mesten birer konuşma yaptı. Sempozyumun açılış konuşmaları ardından fidan dikme töreni düzenlendi.

Temel amacı, iki ülke akademisyenleri arasındaki iş birliği ve ortak çalışmaları güçlendirerek, Türkiye ve Özbekistan yüksek öğretimlerinin dayanışma içinde gelişmesinin önünü açmak olan sempozyum Türkiye ile Özbekistan arasındaki çok yönlü ilişkilerin ivme kazandığı bir döneme rastlaması bakımından ayrıca bir önem arz ediyor.

Sempozyumda, siyaset, diplomasi, hukuk, ekonomi, ilahiyat, edebiyat ve tarih gibi birçok alanda gerek güncel meseleler özelinde, gerekse tarihsel durum tespiti bağlamında bildiriler sunuldu. Türkiye Türkçesi ve Özbekçe sunulan bildiriler, sunum esnasında karşılıklı olarak diğer dile de çevrildi. Bildirilerin tamamı hem Türkçe hem de Özbekçe olarak iki ayrı kitap halinde basılarak yayımlanacak. Sempozyum sonuç bildirgesinde benzeri bir sempozyumun daha spesifik konulu olarak Özbekistan’da düzenlenmesi planı da yer aldı. 

 

Sonraki Haber

Kifri’deki İlk Türkmen Anaokulu TİKA Tarafından İnşa Edilerek Eğitim Öğretim Faaliyetlerine Başladı

Irak'ın Süleymaniye Vilayetine bağlı Kifri İlçesinde inşaatı ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen Goncagül Anaokulu’nun açılışı yapılarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen “Kifri Goncagül Anaokulu Yapımı Eğitim Destek...