Haberler

18 Kasım 2015

Arnavutluk’ta Lezha Merkez Cami TİKA’nın Desteğiyle Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan Lezha şehrinde bulunan Lezha Merkez Cami’nin tadilatına destek verildi.

Arnavutluk’ta birçok alanda önemli projeye imza atan TİKA, projelerine yenilerini ekleyerek faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan Lezha şehrinde bulunan Lezha Merkez Cami’nin tadilatına destek verildi. Lezha, Arnavutluk’un kuzeyinde 27,500 nüfusa sahip bir şehir olma özelliği taşıyor.  Belediye ve müftülük yetkilileri 1997 yılında inşa edilmiş olan Lezha Camii’nin iç ve dış kısımlarının tadilata muhtaç olduğunu belirtilerek TİKA’dan destek talebinde bulunmuşlardı.

Yapılan teknik incelemede şehir merkezindeki Lezha Merkez Camiinin tadilata ihtiyacı olduğu ve bazı malzemelerin temin edilmesinin yerinde olacağı tespit edildi. TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında caminin tadilatı ve içindeki eksiklikler için gerekli destek verildi.

Kültürel değerlerin korunması doğrultusunda gerçekleştirilen proje kapsamında tadilatın yanı sıra minber, mihrap, halı, avize gibi cami içinde yenilenmesi gereken malzemeler de temin edilerek yetkililere teslim edildi. Ayrıca caminin çevre düzenlemesi de yapıldı. Yetkililer yapılan teslim töreninde yaptığı açıklamada söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Türkiye’nin Tarihi Derinliğinde Ortadoğu ve Afrika’nın Yeri TİKA'da Konuşuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Konferansları serisinin ilki Prof. Dr. Ahmet Kavas ve Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’ un katılımları ile Türkiye’nin Tarihi Derinliğinde Ortadoğu ve Afrika’nın Yeri konu başlığı altında gerçekleştirildi. TİKA Konferansları...