Haberler

05 Ekim 2021

Azerbaycan Tarım Bakanlığı Veterinerlik Laboratuvarları Personeli Eğitim Projesinin İkinci Etap Çalışmaları Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülmekte Azerbaycan Tarım Bakanlığı’na bağlı veterinerlik laboratuvarlarında çalışan personelin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, Türkiye’den giden teknik ekip Azerbaycan’a görüşme, tespit ve incelemelerde bulundu.

TİKA ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülmekte olan Azerbaycan Tarım Bakanlığı Veterinerlik Laboratuvarları Personeli Eğitim Projesinin ikinci aşaması olan izleme ve değerlendirme saha çalışmaları kapsamında, Ankara Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve TİKA’dan bir teknik ekip, Azerbaycan’a çalışma ziyaretinde bulundu.

Çalışma ziyareti kapsamında, merkez ve bölge veterinerlik laboratuvarlarının mevcut durumlarının incelenmesi, Azerbaycanlı uzmanlara yönelik olarak projenin ilk etabında Ankara’da düzenlenen eğitim programının etkinliğinin gözlenmesi ve projenin ileriki dönemdeki yol haritasının belirlenmesi amacıyla Azerbaycan’da görüşme, inceleme ve tespit çalışmaları gerçekleştirdi.

Ziyaret programı çerçevesinde ilk olarak, ülkemizden giden uzmanlar, TİKA Bakü Program Koordinasyon Ofisi görevlileri ve Azerbaycan Tarım Bakanlığı Tarımsal Kredi ve Kalkınma Ajansı yetkilileri arasında bir değerlendirme toplantısı yaparak, proje kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantının akabinde, Bakü’de faaliyet gösteren Azerbaycan Veterinerlik Bilimsel Araştırma Enstitüsünü ziyaret eden teknik ekip burada Enstitünün çalışmaları, personel durumu ve teknik altyapısı hakkında Enstitü yetkililerinden bilgi aldı.

Daha sonra Azerbaycan’ın farklı bölgelerindeki 6 ayrı veterinerlik laboratuvarı ziyaret edilerek, bahse konu laboratuvarlarda yapılan analizler ve laboratuvarların çalışma sistemlerini inceledi.

Bölgelerdeki çalışmaların tamamlanmasının ardından Bakü’ye dönen uzmanlar, Azerbaycan Tarım Bakanlığı Tarımsal Kredi ve Kalkınma Ajansı yetkilileri ile TİKA görevlilerinin de katıldığı toplantıda, sahada gerçekleştirmiş oldukları çalışmalarda edindikleri izlenimler ve yapmış oldukları tespitler doğrultusunda projenin bundan sonraki aşamalarında yapılabileceklere dair görüş ve önerilerini paylaştı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Meksika'daki 'Türkiye İlkokulu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mexico City'deki Türkiye İlköğretim Okulu'nda Matematik ve Tasarım Atölyesi kurdu. TİKA ve T3 Vakfı işbirliğinde geliştirilen ve Bilim Türkiye Atölyeleri modelinin izlendiği proje ile Mexico City'deki Türkiye İlköğretim...