Haberler

05 Ekim 2021

TİKA'dan Meksika'daki 'Türkiye İlkokulu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mexico City'deki Türkiye İlköğretim Okulu'nda Matematik ve Tasarım Atölyesi kurdu.

TİKA ve T3 Vakfı işbirliğinde geliştirilen ve Bilim Türkiye Atölyeleri modelinin izlendiği proje ile Mexico City'deki Türkiye İlköğretim Okulu'nda Matematik ve Tasarım Laboratuvarı TİKA tarafından kuruldu.

TİKA, proje kapsamında, matematik ve tasarım konularında öğretmen ve çocukların didaktik etkinliklerde etkileşimde bulunabilecekleri çalışma dolapları, masalar, sandalyeler, ışıklar ve akıllı tahtanın yerleştirildiği çok amaçlı bir sınıfın tadilatını yaparak modern eğitim imkanlarıyla donattı. Kurulan Matematik ve Tasarım Laboratuvarı ile ilköğretim çağındaki çocukların günlük hayatın sorunlarına kendi çözümlerini üretme becerilerini geliştirmeleri ve olumlu duygular geliştirmelerine olanak sağlanması hedefleniyor.

Projenin ikinci aşamasında okulda çalışan öğretmenlere T3 Vakfının eğitim verilmesi sonrası T3 Vakfının geliştirdiği programının atölyelerde uygulanması planlanıyor.

TİKA, önceki yıllarda da Türkiye İlköğretim Okulu'nda bazı programlar yürütmüş, 2020 yılında yaklaşık 400 öğrenciye yemek hizmeti veren okul kantininin donanımı ve tadilatı yapılmış, okul imajının yenilenmesi için de binanın dış ve iç cepheleri boyanarak Türkiye ve Meksika bayraklarıyla süslenmişti.

Sonraki Haber

TİKA, Saraybosna’da “Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi bünyesinde kurulan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı öğrenciler, akademisyenler ve sektör çalışanlarının hizmetine sunuldu. Güneybatı Avrupa’da 51.197 km2 'lik yüzölçümü ile dağlık ve ormanlık...