Haberler

10 Haziran 2022

Azerbaycanlı Gazetecilere “İleri Multimedya Teknikleri” Eğitimi Verildi

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’dan gelen gazetecilere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde “İleri Multimedya Teknikleri” eğitimi verildi.

TİKA ve TRT iş birliğinde Azerbaycan’dan gelen gazetecilere “İleri Multimedya Teknikleri” eğitimi verildi. Eğitim programının kapanış törenine; Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Reşad Memmedov, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fayri Kaya ve Azerbaycanlı gazeteciler katıldı. TRT’nin deneyimli kadroları tarafından temel seviye eğitimlerini daha önce Bakü’de tamamlayan 6 gazeteci, ileri seviye eğitimi için Türkiye’ye gelerek TRT Ankara stüdyolarında multimedya teknikleri eğitimi aldı.

“Türkiye-Azerbaycan kardeşliği bir modeldir”

Kapanış töreninde konuşan Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Memmedov, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliği bir modeldir. Bu eğitimler vesilesiyle kardeşlik bağlarımızı güçlendirmekteyiz. TİKA, TRT ve AzTv’ye teşekkür ediyoruz.” dedi. TRT Genel Müdür Yardımcısı Kaya ise konuşmasında gazeteciliğin önemine değinerek “Dağlık Karabağ Savaşı’nda haberciliğin önemini bir kez daha tecrübe ettik. Azerbaycan’ın haklı mücadelesi basın aracılığı ile dünyaya anlatıldı.” ifadelerini kullandı.

“700’ün üzerinde basın mensubuna eğitim verildi”

Törende konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun ise TİKA’nın destekleri ile verilen medya eğitimleri hakkında bilgi verdi. Nurdun, “2017 yılından beri TRT iş birliği ile farklı ülkelerden 700’ün üzerinde basın mensubuna eğitim verdik, bunlar arasında Azerbaycan en çok katılım sağlayan ülkelerden biri. Ayrıca Anadolu Ajansı iş birliği ile Azerbaycan’a özel bir savaş muhabirliği eğitimimiz de oldu.” dedi. Törenin sonunda eğitimlerini tamamlayan Azerbaycanlı gazetecilere sertifika verildi.

Sonraki Haber

Türkiye “e Devlet” Tecrübesini Tanzanya ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve TÜRKSAT iş birliğinde Tanzanya’da e-Devlet Kurumundan 35 personele çevrimiçi “e-Devlet Sistemlerine Giriş Eğitimi” verildi. Teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve değişim vatandaşların devletten olan beklentilerini de artırmış durumda. Bu...