Haberler

29 Ocak 2016

Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Akdoğan “TİKA Acil İnsani Krizlere Müdahale Eden İlk Kuruluşlardan Biri”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve AFAD'ın 2016 yılı bütçe toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, krizler sırasında hızlı hareket etme kabiliyetine sahip TİKA'nın, 2014'te Myanmar, Filistin Irak ve son olarak da Bosna-Hersek'te ortaya çıkan insani krizlere cevap vermek amacıyla bölgeye intikal eden ilk kuruluşlardan biri olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Başbakanlığa bağlı TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve AFAD'ın 2016 yılı bütçelerine ilişkin sunum yaptı. Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünde dış politikada en önemli kuruluşlarından biri haline gelen TİKA'nın ofis sayısının 12'den 50'ye çıktığını belirten Akdoğan, Türkiye'nin dünyaya erişim gücünün artmasına bağlı olarak TİKA'nın da çalışma coğrafyasının genişlediğini, bu bağlamda Sahra altı Afrika, Latin Amerika ve Asya-Pasifik ülkeleriyle ilişkilerinin ilerlediğini bildirdi.

TİKA Acil İnsani Krizlere Müdahale Eden İlk Kuruluşlardan Biri

TİKA'nın bugün itibariyle 5 kıtada 150'den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini vurgulayan Akdoğan, krizler sırasında hızlı hareket etme kabiliyetine sahip TİKA'nın, 2014'te Myanmar, Filistin Irak ve son olarak da Bosna-Hersek'te ortaya çıkan insani krizlere cevap vermek amacıyla bölgeye intikal eden ilk kuruluşlardan biri olduğunu söyledi.

Kurumun 2005'te başlayan "Afrika Açılımı" çerçevesinde bugün Tunus, Sudan, Somali, Etiyopya, Senegal, Nijer, Namibya, Kamerun ve Kenya gibi ülkelerde faaliyetlerini yürüttüğünü anlatan Akdoğan, TİKA'nın 2014'te yaptığı yardımların bölgesel dağılımlarına bakıldığında, 53 milyon dolar ile Güney ve Orta Asya'nın ilk sırada, Afrika'nın da 44 milyon dolar ile ikinci sırada yer aldığını belirtti.

2014 Yılında Resmi Kalkınma Yardımları 3,6 Milyar Dolara Çıktı

Akdoğan, eğitim alanında ise 2014'te 69 okul inşaatı ve onarımı, 134 okul donanımı ve tefrişatının gerçekleştiğine değindi. Akdoğan, sağlıkta da 2011-2014 yılları arasında inşa edilen hastane-sağlık merkezi sayısının 50'ye, onarımı-donamını yapılan hastane-sağlık merkezi sayısının 110'a ulaştığını, ayrıca 2 bin 993 sağlık personeline eğitim verildiğini ifade etti. Dünyanın farklı bölgelerinde, özellikle Afrika'da, coğrafi şartlar, uzun süreli kuraklık, altyapıyla ilgili sorunlar, sosyal ve siyasi istikraksızlık nedeniyle insanların temiz ve sağlıklı içme suyuna ulaşmakta zorluk çektiğine dikkati çeken Akdoğan, "Bu kapsamda, 2002-2013 tarihleri arasında açılan su kuyusu sayısı toplam bin 46'ya ulaştı. Geçen yıl ise toplam 130 kuyu açıldı" dedi.

Akdoğan, Balkan ülkeleri başta olmak üzere Afrika'dan Latin Amerika'ya ecdat yadigârı eserleri restore ederek koruma altına alan TİKA'nın, Arnavutluk'ta Preze Kale ve Kruja Murad Bey camilerinin, Macaristan'da Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu türbenin bulunması ve restorasyonunu gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Akdoğan, "Türkiye, yükselen donör nitelemesine uygun olarak, 2014 resmi kalkınma yardım tutarını yüzde 8,6 artırarak 3,6 milyar dolara çıkarmıştır" diye konuştu.

KAYNAK AA

Sonraki Haber

Afganistanlı Tarihçi Feyz Muhammed Katib TİKA Tarafından Düzenlenen Törenle Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında bu kez Afganistan’ın modern tarihçiliğinin babası olarak bilinen Feyz Muhammed Katib...