Haberler

24 Nisan 2014

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Kosova'da TİKA Projelerinin Açılışlarını Gerçekleştirdi

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Kosova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve berberindeki heyet, Prizren’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan projelerin açılışlarını gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Kosova’daki temaslarının ikinci gününe, Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarında bulunan Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi’ni ziyaret ederek başladı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Sultan Murad Hüdavendigar’ın Türbesi’ni ziyaretin ardından, Priştine’den gelen Türk asıllı ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik yaptığı konuşmada, asırları aşarak bugüne gelen Türkiye ile Kosova arasındaki kardeşlik köprüsünün baş mimarı Sultan Murad Hüdavendigar’ın huzurunda bulunmaktan onur duyduğunu kaydetti.

“Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde, Balkanlar’da yaşanan acı olaylar, barış ve hoşgörü içerisinde birlikte yaşamanın ne denli önemli olduğunu tüm dünyaya göstermiştir’’ diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Balkanlar’a barış, birlik ve beraberlik getirmek için gelen Sultan Murad’ın türbesi, tüm Balkanlar’da barışın simgesidir. Sultan Murad türbesinin muhafaza edilmesinde ve gelecek nesillere aktarılmasında başarılı çalışmaları ile katkı sağlayan TİKA ve yakın işbirliğinden ötürü Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine ve ayrıca Meşhed-i Hüdavendigar Derneği’ne şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kosovalı Türklerin Milli Günü’nü ve TBMM’nin kuruluşunun 94. Yıldönümünün birlikte kutlandığına işaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Bugün milletin istiklalinin yine milletin azim ve kararıyla sağlandığının vücud bulduğu gündür. Bugün aynı zamanda, milletin geleceğinin çocuklar olduğunun da ilan edildiği gündür. Bu vesileyle, çocuklarımızın bu güzel gününü kutluyorum, çocuklarımızın gelecekteki Türkiye’yi ve Kosova’yı daha güzel ve müreffeh yapacaklarına inanıyorum. Çocuklarımızın eğitiminde gösterdiği özverili çalışmalarından ve Kosova’daki Türk toplumunun birçok önemli alanda temsil edilmesinde en önemli katkıyı sunan öğretmenlerimize de şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Türkiye olarak, Kosova’daki dindaş ve soydaşların her zaman yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini kaydeden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Sizlerin acıları, bizlerin acılarıdır. Sizlerin mutluluğu, bizlerin mutluluğudur. İyi günde, kötü günde hep birlikte olacağız. Birlik ve beraberliğimizi koruyacağız” dedi. Ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, selamlık binası ve kültür ve tanıtım evini gezdi, ardından çocuklara hediye dağıttı.
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler,’e Kosova temaslarının ikinci gününde TBMM milletvekilleri Musafa Kemal Şerbetçioğlu, Tülay Selamoğlu, Gülay Dalyan, Özcan Yeniçeri, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da eşlik etti.

Sultan Murad Türbesi’ne ziyaretin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Prizren kenti yakınlarındaki Reçane köyündeki Meto Bayraktari İlköğretim Okulu’nun ek binasının açılışına katıldı.

Şar Dağı’nın eteklerinde, nüfusunun büyük çoğunluğunu Boşnakların oluşturduğu köydeki okulun TİKA tarafından yapılan ek binasının açılışı dolayısıyla düzenlen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Balkan coğrafyasında zaman zaman açılışlar yaptıklarını ancak bunların içerisinde en önemli olanların okullar olduğunu ifade etti. TİKA’nın bu coğrafyada ata yadigârı eserleri restore ettiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Aynı zamanda buradaki kardeşlerimize sağlık alanında olsun, eğitim alanında olsun, tarım alanında olsun, gerekli desteği de veriyoruz” diye konuştu. Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muya ise TİKA tarafından inşa edilen binanın, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, daha sonra, Prizren kentine gelerek TİKA’nın katkılarıyla yaptırılan Prizren Üniversitesi bünyesindeki amfi salonunun açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, buradaki konuşmada, Kosova’nın, bağımsızlığın ilanından bu yana geçen 6 yıl süre içerisinde birçok önemli başarıya imza atarak parlak geleceğine emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini belirterek, “Bizler, Türkiye olarak, Kosova’nın başarıları ile gurur duyuyoruz, güzel bir gelecek yaratma çabalarını da destekliyoruz” dedi.

“Bu coğrafyada geçmişte acılar yaşandı” diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türkiye olarak bu acıları dindirmek için burada olduklarını, bu coğrafyaya yapmış oldukları hizmetlerde herhangi bir ayrım gözetmediklerini ifade etti. Ayrıca törene, Türk asıllı Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da katıldı.

Prizren Üniversitesi’ndeki amfi salonunun açılışının ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Prizren şehir merkezindeki Sinan Paşa Camisi’nin TİKA tarafından yaptırılan çevre düzenlemesinin açılışını gerçekleştirdi. Türkçe ve Arnavutça ilahilerin okunması ile başlayan törene, Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Naim Terneva ile Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, törendeki konuşmasında, Sinan Paşa Camisi’nin Kosova’daki en önemli ecdat yadigarı eserlerden biri olduğunu belirterek, tadilatı TİKA tarafından tamamlandıktan sonra, dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla 31 Temmuz 2013 tarihinde açılan Sinan Paşa Camisi’nin, bugünkü çevre düzenlemesi ile tamamlandığını kaydetti.

Osmanlı’nın Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından 1615 yılında yaptırılan caminin, Kosova ile asırlar öncesine dayanan dostluk ve kardeşlik bağlarının göstergesi olarak günümüze taşındığını belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Rabbim, birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Aramızdaki sevgiyi daima arttırsın. Dostluk ver kardeşliğimiz ebedi olsun. Bu eserler ayakta kaldıkça, bu minareler burada var oldukça bizim dostluk ve kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir” dedi.

TİKA projelerinin açılışını gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Prizren’deki temaslar kapsamında, Sultan Murat Kışlası’na gelerek, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti. Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu ile görüşen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’e, kısa bir brifing verildi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Sultan Murat Kışlası’na gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından çeşitli temaslarda bulunarak 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayram kutlama törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, tadilatı ve tefrişatı TİKA tarafından yapılan Balkan Türk Müziği Derneği’ni ziyaret ederek Kosova’daki temaslarını tamamladı.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Uluslararası Tiyatro Festivali'ne Destek

Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilen Bahtiyarlık Döneminde Tiyatro Sanatı adlı 2. Uluslararası Festivali’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Milli Tiyatro Grubunun katılımı sağlandı. Uluslararası Tiyatro...