Haberler

25 Nisan 2014

Türkmenistan'da Uluslararası Tiyatro Festivali'ne Destek

Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilen Bahtiyarlık Döneminde Tiyatro Sanatı adlı 2. Uluslararası Festivali’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Milli Tiyatro Grubunun katılımı sağlandı.

Uluslararası Tiyatro Festivali, Türkmen milli kültürünü geliştirmek ve dünyaya tanıtmak ve uluslararası alanda kültürel ilişkileri geliştirmek maksadıyla, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un teşvikleriyle yapılıyor. 14 ülkeden 16 Tiyatro grubunu bir araya getiren Bahtiyarlık Döneminde Tiyatro Sanatı adlı 2. Uluslararası Festivali’ne Etiyopya Milli Tiyatro grubundan 24 kişilik katılımcı TİKA Etiyopya Koordinatörlüğü işbirliğinde Türkmenistan’a getirildi.

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta açılışı yapılan festival düzenlenen çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Açılış töreninde Etiyopyalı katılımcıların sergilediği müzikal dans performansı seyirciler tarafından büyük ilgi gördü. Tiyatro grubu, Merv’i ve Milli Müzeyi ziyaret ederek eski medeniyetler ve Selçuklu medeniyetinin kültürel mirası hakkında bilgi aldılar. Daha sonra Mari şehrindeki Milli Kemine Tiyatrosu’nda Çiftçinin Geçmişi adlı oyun performansları ilgiyle izlendi.

Etiyopya Tiyatro grubu, Aşkabat şehri Mahtumkulu Milli Sazlı Drama Tiyatrosu’nda Çiftçinin Geçmişi adlı oyunlarını başarıyla bir kez daha sergileyerek izleyicilerden tam not aldı. Aynı gün akşam Festivalin kapanışında yine küçük bir performans daha sergileyen tiyatro grubu, etkinliklerin tamamlanmasının ardından ülkelerine uğurlandı.

TİKA, Türkmenistan Kültür Bakanlığı ile yürütmekte olduğu işbirliği projesi kapsamında kültürel organizasyonlara destek vermeye devam ediyor. 2012 yılında birincisi düzenlenen Bahtiyarlık Döneminde Tiyatro Sanatı festivali için Sudan Program Koordinatörlüğü işbirliğinde 20 kişilik Sudanlı folklor ekibi Türkmenistan’a getirilmişti.

Sonraki Haber

Kırgızistan Gümrük İdaresi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde, Kırgızistan Gümrük İdaresi personellerinden oluşan beş kişilik heyete Gümrük Muhafaza İşlemleri ve Kaçakçılıkla Mücadele konulu eğitim programı düzenlendi. TİKA ve Gümrük ve Ticaret...