Haberler

25 Eylül 2015

Batı Afrika Ülkesi Togo'da Öğrencilere Eğitim Desteği

Batı Afrika'nın Gine Körfezi'nde yer alan ve temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Togo'da  yoksul öğrencilere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından muhtelif kırtasiye malzemesi ve kitap desteğinde bulunuldu.

TİKA, Togo’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda tarım ve sağlık projeleri kapsamında Benin ve Togo'da görevlendirilen TİKA heyeti, TİKA’nın desteğiyle  başkent Lomé'ye 450 km uzaklıktaki kuzey şehirlerinden Kara'da 2 okulda, ayrıca Lomé ve civarındaki kırsal bölgelerde bulunan 4 okulda 50 şer öğrenciye muhtelif kırtasiye malzemeleri ve ders kitapları desteğinde bulundu.

İlk ve orta öğretimden sorumlu bölge müdürü ile kabile reislerinin, ayrıca çok sayıda veli ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriken coşkulu dağıtım törenlerinde, gerek veliler gerekse yöneticiler, devlet desteğinden yeterince yararlanma imkânı bulamayan yoksul aileler adına Türkiye'nin bu jestini şükranla karşıladıklarını ifade ettiler.

Yakın bir gelecekte ülkenin ücra bölgelerinde gerçekleştirilmesi planlanan su kuyusu, değirmen, engellilere meskek edindirme gibi doğrudan halka hitap eden projelerle Togo ve Türkiye arasındaki dostluk köprülerinin pekiştirilmesi amaçlanıyor. Togo Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, Türkiye ile ilişkilerin pekiştirilmesini teminen en üst düzeyde gerekli girişimlerin yapılacağını ifade ettiler.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Ahıskalı Türkleri Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Kırgızistan'daki Ahıska Türkleri ile bayramlaştı. Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü’nün çalışmalarını yerinde incelemek, Türk Kızılayı’nın kurban etlerinin dağıtım çalışmalarına katılmak ve Ahıskalı...