Haberler

23 Ağustos 2013

Benin ve Togolu Uzmanlara Pamuk Yetiştiriciliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Benin Cumhuriyeti ve Togo Cumhuriyeti ile işbirliği kapsamında yürütülen pamuk yetiştiriciliği projesinin ikinci aşaması olan eğiticilerin eğitimi çalışması kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Benin Cumhuriyeti ile Togo Cumhuriyetinden gelen teknik uzmanlara eğitim verilecek.

Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Yayi’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme sırasında pamuk yetiştiriciliği konularında teknik işbirliği talepleri ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı doğrultusunda Benin’de pamuk yetiştiriciliği projesi başlatıldı. Benin Cumhuriyeti’nde tarımsal üretim faaliyetleri içinde pamuk üretimi ilk sırada yer almakta olup, ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğu biliniyor.

Bu çerçevede tarımsal faaliyetler içinde pamuk üretiminde önemli olan Togo Cumhuriyeti’de söz konusu proje kapsamına alındı. Bu bağlamda TİKA tarafından Benin Cumhuriyeti ve Togo Cumhuriyeti ile işbirliği kapsamında yürütülen pamuk yetiştiriciliği projesinin ikinci aşaması olan eğiticilerin eğitimi çalışması 19 Ağustos 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde başladı. Benin Cumhuriyeti ile Togo Cumhuriyetinden gelen teknik uzmanlara yönelik pamukla ilgili tüm konularda eğitimler uygulamalı ve teorik olarak verilecek. Eğitim kapsamında pamuğun ıslahı, yetiştirilmesi ve pamukta bio teknoloji pamuk hastalıkları ve zararlıları, lif ve tohum kalite eğitimi ve tarım ekonomisi gibi pek çok konular on günlük süre de işlenecek.

Eğitim programına katılan uzmanlara teorik derslerin yanı sıra çevre yörelerde bulunan örnek arazi, işletme ziyaretleri yapılarak bilgi ve deneyimlerini geliştirme fırsatı sağlanacak. Ayrıca eğitim programı kapsamında heyete, İzmir, Kuşadası ve Denizli şehirlerine kültür gezisi gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Kalkınmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kongo Demokratik Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı STK’ları, Özel Sektörü ve Kamu Sektörünü Destekleme Bürosu’na çeşitli büro ekipmanı ve bilgisayar desteği verildi. Orta Afrika’nın en kalabalık...