Haberler

08 Haziran 2018

Bosna Hersek’te BİMA Bünyesinde Hizmet Verecek Sağlık Ocağı Hizmete Açıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB),  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaptırılan Uzejir Skaka Sağlık Ocağı, sağlık sigortası olmayan Bosnalılara da hizmet verecek.

TİKA aracılığıyla hayata geçirilen proje kapsamında, ülkede 25 yıldır faaliyet gösteren Bosna İslam Tıp Derneği (BIMA) bünyesinde hizmet verecek sağlık ocağı törenle açıldı.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Skaka'nın babası olan merhum Dr. Uzeir Skaka tarafından kurulan Bosna İslam Tıp Derneği (BİMA), Bosna Hersek genelindeki tıp personelini bir araya getiren kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. Sağlık sigortası olmayan kişilere sağlık hizmetlerinin sağlanması, mülteci ve yerinden edilmiş kişilere gıda, giysi, ilaç ve benzer yardımların ulaştırılması, zor ulaşılabilir yerlerde ve maddi durumu iyi olmayan ailelere sağlık hizmetlerinin sağlanması gibi faaliyetler 1998 yılında kurulan BİMA'nın ana amaçları arasında yer alıyor. Bosna Hersek'in dört bir yanında faaliyetleri ve gönüllü çalışmaları olan BİMA'nın halen 398 üye doktor ve tıp personeli bulunuyor. Üyeleri arasında aile hekimleri, uzman doktorları, diş hekimleri, hemşireler, eczacılar, vetirenerler ve tıp öğrencileri yer alıyor.

Şimdiye kadar sahada gönüllü olarak faaliyetleri sürdüren BİMA doktorları, artık kendilerine ait olacak Saraybosna'da yer alan sağlık ocağında da hizmet vermeye başlayacak. TİKA, TBB ve İBB işbirliğinde yaptırılan sağlık ocağı ülkede yeni bir örnek olup dezavantajlı gruplara daha kaliteli ve daha iyi hizmetlerin sağlanması açısından büyük faydası olacak.

TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin de TİKA'nın 60 ülkede ofisi bulunduğunu belirterek yılda yaklaşık 2.000 proje gerçekleştirdiklerini aktardı. Başkan Yardımcısı Çetin, açılış programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA’nın Bosna’ya yönelik faaliyetlerinin artarak devam edeceği ifadelerinde bulundu.

Sağlık ocağının açılış programına katılan Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka, konuşmasında sağlık alanında bu tarz projelerin Türkiye'de yaygın olduğuna işaret ederek sağlık sigortası olmayanların da faydalanabileceği bir yerin Saraybosna'da bulunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Bosna Hersek'te yapılan projelerin çıkış noktasının iki ülke arasındaki özel ilişkiler, tarih ve kardeşlik bağları olduğunu vurguladı.

İBB Meclis Üyesi İsmail Hakkı Turunç da açılan sağlık ocağının Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin ihtiyacı olan tüm ülkelerde projeler hayata geçirdiğini sözlerine ekledi. Dört muayene ve laboratuvarın da donanımı gerçekleştirilen Uzejir Skaka Sağlık Ocağı'nda, BIMA çatısı altında toplanan sağlık çalışanları görev yapacak.

Sonraki Haber

TİKA'dan Çad'da Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Kuyusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Çad'ın Bokoro vilayetinde bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen su kuyusunu rehabilite ederek, yeniden hizmete açtı. TİKA, Çad’ da sağlık, eğitim, mesleki eğitim, tarım, insani yardım ve medya alanlarındaki çalışmalarına...