Haberler

08 Haziran 2018

TİKA'dan Çad'da Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Kuyusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Çad'ın Bokoro vilayetinde bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen su kuyusunu rehabilite ederek, yeniden hizmete açtı.

TİKA, Çad’ da sağlık, eğitim, mesleki eğitim, tarım, insani yardım ve medya alanlarındaki çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. TİKA Çad'ın Bokoro vilayetinde bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen su kuyusunu rehabilite ederek, yeniden kullanılabilir hale getirdi. Başkent Encemine'ye 235 kilometre uzaklıktaki ve 15.000 insanın yaşadığı Bokoro'da güneş enerjisiyle çalışan su kuyusunun faaliyete geçmesi dolayısıyla düzenlenen programa, Türkiye'nin Encemine Büyükelçisi Erdal Sabri Ergen, Hacar Lamis Valisi Muhammet Bahit Hasan, Boroko Kaymakamı Nasır Vege,  Hacar Lamis Sultanı Abdurrahman Abdayya, Maarif Vakfı Koordinatörü Oğuzhan Uğurlu ile Moyto sakinleri katıldı.

Açılışta konuşan T.C. Çad Büyükelçisi Ergen, “TİKA insana doğrudan dokunan, onların birincil problemlerine derman olmaya çalışan bir kurumumuzdur. Bu çerçevede bölgenin en önemli ihtiyacı sudur.  Şu mübarek günde bu kuyunun hizmete girmesiyle artık daha rahat hayat sürecekler’’ dedi. Hacar Lamis Valisi ise, Türkiye’ye ve halkına minettar olduklarını, Kuran-ı Kerim'de, “Biz her canlı şeyi sudan yarattık’’ yazdığını ifade etti. "Sizler bize hayatımızı tekrar verdiniz. Size müteşekkiriz” dedi.

TİKA Çad Koordinatörü Sıddık Yıldırım ise bölgede 1976'da hizmete giren su kuyusunun bakımsızlıktan dolayı devre dışı kaldığını belirterek, "Nüfusun çoğalması ve ihtiyacın artması nedeniyle kuyunun yeniden açılması, temizlenmesi ve kapasitesinin arttırılması ihtiyacı doğdu" dedi. Su kuyusunun yeniden açılarak temizlendiğini belirten Yıldırım, "Bölgedeki enerji sıkıntısını da göz önüne alarak kuyunun güneş enerjisiyle çalışması için güneş paneli yerleştirdik" ifadesini kullandı. 

Sonraki Haber

Gine Konakri’de TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Konakri’de 750 kişilik iftar programı düzenlendi. TİKA tarafından Gine Konakri’de, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan’ın katılımıyla Cite Des Solidarite Yardımlaşma ve Dayanışma Sitesi – Engelliler Merkezinde...