Haberler

24 Haziran 2014

Bosna Hersek'te Gorajde Kanton Hastanesi'nin Ek Binası Hizmete Açıldı

Çeşitli temaslarda ve açılışta bulunmak üzere Bosna Hersek’e gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve berberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından birinci ve ikinci kat tadilatı ile ek kat inşaatı tamamlanan Gorajde Kanton Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bosna Hersek temaslarına Bosna Hersek’in Gorajde kentinden başlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Fraşto ve bakanlarla görüştü. Görüşmede açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Biz kardeşiz, kardeşler arasında bir hukuk vardır. Biz bunun gereğini yapıyoruz” dedi. Görüşmede, Gorajde Kantonu’nun Bosna Hersek Federasyonu’ndaki 10 kantondan biri olduğunu söyleyen Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Fraşto, ekonomik açıdan diğer kantonlara göre daha hızlı ilerlediklerini, istihdamı her yıl yüzde 5 artırdıklarını ifade etti. Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Fraşto, Gorajde’de üretilen ürünlerin büyük çoğunluğunun yurt dışına ihraç edildiğini belirterek şehirdeki gelişimi artırmak için Drina Nehri’nin potansiyelinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Gorajde kentinde, Gorajde Kanton Hastanesi’nin TİKA tarafından yaptırılan birinci ve ikinci kat tadilatı ile ek kat inşaatının açılışına katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, törende yaptığı konuşmada, önemli bir eserin açılışına katılmak üzere bir araya geldiklerini, iki ülke arasındaki derin tarihi kökler üzerine inşa edilmiş iyi ilişkiler ve işbirliğinin büyüklüğüne bir kez daha şahitlik ettiklerini söyledi. “Özellikle ifade etmek isterim ki derin acılar yaşayan Bosna’nın sadece bir ihtiyacının karşılanmasını temin maksadıyla burada değiliz” diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Bosna’nın barış ve huzur ortamına Türkiye’nin desteğini göstererek, barış ve huzur ortamının önemine bilhassa dikkat çekmek istiyoruz. Emniyet ve huzur içinde bir arada yaşayarak, insan haklarını temel alan ilkeler hiç gündemimizden düşmesin istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek kurulduğu günden bu yana istikrar ve refahına hizmet eden TİKA’nın bir hizmetini daha hayata geçirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Hayatın bütün alanlarında, Bosna Hersek’in imarına ve yeniden inşasına katkı sunmayı hedefleyen TİKA’nın ismi Gorajde’de kayıt altına alınmıştır” dedi.

Gorajde Kanton Hastanesi’nin bölgede yaşayan vatandaşlar için önemine değinen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Son savaşta bölgedeki ihtiyaç nedeniyle savaş hastanesi olarak kurulan ve savaşın bitiminden sonra 1996 yılında Gorajde Kanton Hastanesi’ne dönüştürülen bu hastanede hekimler, savaş sırasında hemen hemen imkansız koşullar altında, elektrik, su ve ilaç olmaksızın yüzlerce hayat kurtararak büyük kahramanlık örneği sergilemişlerdir. TİKA tarafından hayata geçirilen Gorajde Kanton Hastanesi’nin tadilatı ve ilave kat inşası ile Gorajde Kanton Hastanesi bugünden itibaren yüksek standartlarda ve büyük bir motivasyonla yaraları sarmayı, dertlere derman olmaya devam edecektir. Yaklaşık 30 bin kişinin hizmet alacağı bu hastane, insana hizmet eden, onun somut, gerçek problemlerine çözüm arayan bir yaklaşımın ürünüdür” diye konuştu.

TİKA’ya teşekkür
Bosna Podrinye (Gorajde) Kantonu Başbakanı Emir Fraşto da son savaşta büyük zarar gören hastanenin, ilk kez böylesine bir tadilattan geçtiğini belirterek, TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ettiklerini, karşılıklı işbirliğinin devamını dilediklerini söyledi. Bosna Hersek Federasyonu Sağlık Bakan Yardımcısı Vildana Doder, Türkiye devleti ve halkının doğru zamanlarda, doğru yerde ve doğru şekilde Bosnalıların yanında olduğunu belirterek, Türkiye’den gelen yardımların büyük çoğunluğunun sağlık sektörüne yapılıyor olmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Gorajde Kanton Hastanesi Müdürü Fuad Rovçanin de hastanenin savaş döneminde savaş hastanesi olduğunu bugünse kanton sınırlarındaki tüm ilçe ve beldelere hizmet sunduğunu ifade etti. Gorajde Kanton Hastanesi Müdürü Rovçanin, hastane tadilatının geçen yıl başladığını ve bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek, tadilatı gerçekleştiren TİKA’ya teşekkür etti. Açılışın ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet hastaneyi gezerek, hastalarla sohbet edip hastalara çeşitli hediyeler verdi. Açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Milletvekilleri Hasan Karal, Mehmet Volkan Canalioğlu ve Reşat Doğru da katıldı.

Kültür merkezi ve Kayseri Camisi’ni ziyaret

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, açılışın ardından, TİKA koordinasyonunda, Ankara’nın Keçiören ve Gaziantep’in Şahinbey belediyelerinin destekleriyle inşa edilen Fatih Sultan Mehmed Eğitim ve Kültür Merkezi’ni ve Kayseri Camisi’ni de ziyaret etti. Gorajde kentinde temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Saraybosna’ya hareket etti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Saraybosna’da Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç ile görüştü.

Görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler daha sonra, TİKA tarafından restore edilecek Fatih (Hünkar) Camisi’nde incelemelerde bulundu. Tadilat hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, caminin Bosna’nın kurucusu İsa Bey İshakoviç tarafından bu toprakların ilk mescidi olarak 1462 yılında inşa edildiğini söyledi. Caminin, Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’ya gelişiyle Hünkar Camisi adını aldığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, aynı zamanda Fatih Camisi olarak da bilindiğini anlattı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, caminin son kez Sultan Abdülmecid döneminde tadilat geçirdiğini kaydederek, önümüzdeki günlerde TİKA tarafından caminin restorasyonuna başlayacaklarını belirtti.

Caminin restorasyonuna dair anlaşmaların yapıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, tadilatı 2015 yılı başında tamamlamayı planladıklarını dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, caminin durumunu göz önüne alınca bir restorasyona ihtiyaç olduğunun görüldüğünü, hem caminin hem de çevresinin restorasyonunun TİKA tarafından yapılacağını ve neticesinde güzel bir eserin ortaya çıkacağını ifade etti. Camiden ayrıldıktan sonra Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in kabrinin bulunduğu Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, mezara çelenk bıraktı. Aliya İzzetbegoviç’in kabrinin ziyaretiyle Bosna Hersek’te temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Türkiye’ye döndü.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kenyalı Çocuklara Barış ve Dostluk Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen toplam 350 koliden oluşan gıda ve kırtasiye malzemeleri bir ilkokul ve iki yetimhaneye düzenlenen törenle teslim edildi.  Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı...