Haberler

25 Haziran 2014

TİKA'dan Kenyalı Çocuklara Barış ve Dostluk Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen toplam 350 koliden oluşan gıda ve kırtasiye malzemeleri bir ilkokul ve iki yetimhaneye düzenlenen törenle teslim edildi. 

Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun Afrika Kıtası’ndaki çoğu ülkeye yönelik olarak gerçekleştirdiği barış ve dostluk ziyaretleri çerçevesinde Kenya’nın tek liman şehri olan Mombasa ziyaret edildi.
TİKA tarafından Kenya’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen toplam 350 koliden oluşan gıda ve kırtasiye malzemeleri Türk Deniz Görev Grubu tarafından Mombasa Limanı’na ulaştırıldıktan sonra TİKA Nairobi Program Koordinasyon Ofisi tarafından bir ilkokul ve iki yetimhaneye düzenlenen törenin ardından teslim edildi.

Mombasa Limanı’nda Türk denizcileri için resmi bir karşılama töreninin yapılmasından sonra üst düzey heyetler arası görüşmelere geçildi. Türkiye Nairobi Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy, MGK Genel Sekreteri Muammer Türker, TİKA Koordinatörü Halil İbrahim Okur ve Nairobi Askeri Ataşesi’nin katıldığı görüşmelerde, Kenya tarafını Mombasa Valisi Ali Hassan Joho, Mombasa Senatörü Hassan Omar Hassan, eyalet bakanları ve üst düzey askeri yetkililer temsil etti.

Nairobi Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy gemide düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Mombasa’ya ulaşan dört Türk gemisinin Kenya’ya sadece Türk dostluğunu değil, Türk yardımperverliğini de getirdiğini belirterek Kenya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin her alanda daha da gelişmesi temennisinde bulundu.

Mombasa Valisi Ali Hassan Joho, Mombasa halkı adına Türkiye’ye teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında, TİKA’nın ülke genelinde ve özellikle Mombasa’da gerçekleştirdiği teknik işbirliği projelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

Terör Mağduru Irak Türkmenlerine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kuzey Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara temel ihtiyaçlar içeren 60 ton malzeme yardımında bulundu. Türkiye’nin kalkınma işbirliğine hayat veren TİKA, insan odaklı çalışmalarında din,...