Haberler

21 Temmuz 2014

Bosna Hersek'te Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği'ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Srebrenitsa soykırımı mağdurlarının yakınları tarafından kurulan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği’ne teknik donanım desteğinde bulundu. 

Bosna Hersek’te birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle başarılı çalışmalara imza atan TİKA Bosna Hersek’teki faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Bosna Hersek’in merhum lideri Aliya İzzetbegoviç döneminden bu yana yardım alamayan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği’ne teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Bilgisayar, yazıcı, fotokopi, faks makineleri ve fotoğraf makinesinden oluşan yardımın teslimi dolayısıyla dernek binasında düzenlenen törene, TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca, Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Yasemin Eralp, TİKA yetkilileri ve dernek üyeleri katıldı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca törende yaptığı açıklamada, Srebrenitsa annelerinin mücadelesini desteklediklerini, her alanda onların yanında olacaklarını belirtti. Söz konusu projeyi gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, “Onların adalet için yaptığı mücadele, bizim de mücadelemizdir. Çocuklarını ve eşlerini kaybetmiş bu insanların, yüzlerinde az da olsa bir tebessüme vesile olabiliyorsak, biz de mutlu oluruz” dedi.

Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Eralp de Türkiye’nin her zaman Bosna Hersek’in yanında olduğunu, bu anlamda Srebrenitsalı annelerin ayrı bir yerinin olduğunu ifade etti. Dernekteki annelerin, adaletin sağlanması için çalıştıklarını kaydeden Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Eralp, bu yolda onlara destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç ise daha evvel kullandıkları bilgisayarların Aliya İzzetbegoviç tarafından kendilerine verilen ve maalesef artık görevini ifa edemeyen bilgisayarlar olduğunu belirterek, TİKA’nın yaptığı yardımın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür eden Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Subaşi, TİKA tarafından verilen destek sayesinde çalışmalarını kayıt altına alabileceklerini kaydetti.

Sonraki Haber

Sırbistan'da Ljubovıja Belediyesi'ne Sulama Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da Ljubovija Belediyesi’ne 15 adet damlatma tipi sulama sistemi malzemesi desteğinde bulunuldu. Tarım ülkesi Sırbistan’da, başlatılan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program çerçevesinde TİKA, tarım...