Haberler

13 Aralık 2016

Çadır Lunga’da Sel Mağdurları Yeni Evlerine TİKA Desteği ile Kavuştu

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Çadır Lunga Kasabası’nda sel baskını sonucu evlerini kaybeden aileler, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda inşaatı TİKA desteği ile tamamlanan yeni dairelerine kavuştu.

Gökoğuz Yeri Çadır Lunga Kasabası'nda 13 Haziran 2016 tarihinde kaydedilen yoğun yağışlar sonucu oluşan sel baskınında evleri yıkılan on beş aileye, inşaat çalışmaları TİKA tarafından 100 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan evlerinin anahtarları törenle teslim edildi. Törene Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, TİKA Kişinev Koordinatörü Canan Alpaslan, Çadır Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal ile çok sayıda üst düzey temsilci katıldı.

Törende söz alan Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, sel felaketi sonrasında Türkiye ziyareti kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmelerinde gündeme gelen konut desteğinin çok kısa bir sürede gerçekleştiğini görmekten duyduğu heyecanı ve memnuniyeti dile getirdi. Başkan Vlah,  Çadır Lunga sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesinde gösterilen hassasiyet, samimiyet ve titizlikten ötürü Türkiye Başbakanına ve TİKA’ya en derin teşekkürlerini ifade etti.

Çadır Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal ise TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, Türkiye, Gökoğuzların zor zamanlarında daima yanlarında olduğunu ve Türk halkının Gökoğuz halkının gerçek dostu olduğunu vurguladı.

Çadır Lunga kasabasında sel baskınlarından doğan mağduriyetlerin uzun vadede önüne geçilmesi amacıyla taşkına sebep olan Stratan Nehri’nin ıslahına ilişkin TİKA desteğiyle başlatılan çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor. 

Sonraki Haber

Latin Amerikalı Polis Yöneticilerine 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Terör Konferansı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) Bogota Program Koordinatörü Mehmet Özkan, Latin Amerika ülkelerinin polis yöneticilerine Ortadoğu'daki terör örgütleri ve Türkiye'de 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimiyle ilgili bilgiler verdi. Amerikan Devletleri Örgütü bünyesinde faaliyet...