Haberler

15 Şubat 2016

Cemal Bijediç Üniversitesi'ne Bal Analiz Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Mostar şehrinin en büyük üniversitelerinden olan Cemal Biyediç Üniversitesi bünyesindeki Bal Analiz Laboratuvarı'nın çalışmasını sağlayacak ekipmanlar temin edildi.

TİKA, Bosna Hersek'teki eğitim ve istihdam alanlarında projelerine devam ediyor. TİKA tarafından yapılan yardım kapsamında, Mostar şehrinde bulunan ülkedeki en büyük üniversitelerinden biri olan Cemal Biyediç Üniversitesi bünyesindeki Bal Analiz Laboratuvarının gerekli ekipmanlar teslim edildi.

Bal Analiz Labaratuvarı Cemal Biyediç Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulup bal ve diğer arı ürünlerinin analizlerinin yapılabileceği bir laboratuvar. Laboratuvar dolaylı olarak sektörün büyümesi ve istihdam ve gelir düzeyinin artışına katkıda bulunacak.

Bugüne kadar kendi bal ve diğer arı ürünlerinin analizlerini yurtdışında yaptırmaya mecbur kalan Hersek'li üreticiler, artık gereken analizlerini Mostar şehrinde yapabilecekler.

Modern ekipman ve uzman personele sahip olan Bal Analiz Labaratuvarında bal ve polen üzerinde kimyasal ve fiziksel analizlerinin yapılması mümkün olmasıyla birlikte aracılık dernekleri ve bal üreticileri artık uluslararası şartlara uygun kalite sertifikalarını alarak dünya pazarına, özellikle AB ve Türkiye pazarına ihracat yapma imkanına sahip olabilecekler. Böylelikle önümüzdeki 3-4 sene içinde Hersek'teki aracılık sektörünün iyileşmesi, büyümesi ve ürün kalitesinin arttırılması planlanıyor. 

Sonraki Haber

Gürcistan’da TİKA Tarafından Kurulan Atölyenin İlk Ürünleri Abhazya Gazilerine

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Gürcistan'ın başkenti Tiflis yakınlarındaki Vaziani bölgesinde hizmete açılan Vaziani Dikiş ve Ayakkabı Atölyesi’nde üretilen ayakkabılar Abhazya göçmenlerine ve gazilerine ücretsiz olarak dağıtıldı. TİKA, Gürcistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini...