Haberler

26 Ağustos 2021

Cezayir’in Kovid 19 İle Mücadelesine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir’de artmakta olan Kovid-19 vakaları ile mücadele etmek amacıyla 50 adet Oksijen Konsantratörünü Cezayir Sağlık Bakanlığı’na teslim etti.

Kovid-19 salgını ile yoğun bir şekilde mücadele eden Cezayir’de oksijen tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede yoğun bakımda olan hastaların tedavi süreçlerinde zorluklar yaşanıyor.

Yaşanan zorlu süreçte hastalara destek olmak amacıyla proje yürüten TİKA, Türkiye’den getirtilen 50 adet oksijen konsantratörünü Cezayirli yetkililere teslim etti.

Gerçekleştirilen teslim törenine T.C. Cezayir Büyükelçiliği Müsteşarı Ümit Alparslan Kılıç, Cezayir Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı ve Sağlık Reformları Genel Müdür Yardımcısı Ali Farhi ve TİKA Cezayir Koordinatörü Dr.Alparslan Çevik ve Cezayir Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı.  

Cezayir’de Kovid-19 salgını sürecinde daha önce 5 ton hijyen malzemesi, 12 ton gıda, 130.000 adet maske, 2.500 adet koruyucu elbise desteğinde bulunan TİKA, Oran şehrinde bulunan Cezayir Yüksek Öğretim Bakanlığı’na bağlı Sağlık Bilimleri Araştırma Ajansı bünyesinde salgınla ilgili çalışmalara destek amacıyla bir de telekonferans salonu tesis etmişti. 

Sonraki Haber

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alanda inşa edilen modern 72 yatak kapasiteli Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi hasta kabulüne başladı. Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır...