Haberler

26 Ağustos 2021

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alanda inşa edilen modern 72 yatak kapasiteli Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi hasta kabulüne başladı.

Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, Başhekim Doç. Dr. Özgür Çelebi'nin eşliğinde Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nin hizmete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Beyşenaliyev, "Şu anda 30 Türk sağlık personelinin görev aldığı hastane hasta kabulüne başladı. Bu, Kırgız halkının uzun zamandır beklediği bir gelişmedir." dedi.

Beyşenaliyev, hastanenin ilk olarak, kardiyolojik, damar ve göğüs hastalıkları olan hastaları kabul edeceğini ifade ederken, "Hastanede, vatandaşlarımızın yurt dışına çıkmadan tedavi olmalarını sağlayacak yüksek teknolojili operasyonlar gerçekleştirilecek." diye konuştu.

Tarafların anlaşması çerçevesinde, hastane üç yıl boyunca Kırgız ve Türk taraflarınca ortaklaşa yönetileceğini hatırlatan Beyşenaliyev, hastanenin resmi açılışının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla yapılmasının planlandığını kaydetti.

Beyşenaliyev, hastanenin kurulmasında emeği geçen Türkiye ve TİKA'ya teşekkür etti.  

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinde, laboratuvar merkezleri, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, mamografi, röntgen cihazı, ultrason, gastroskop, ekokardiyografi ve görüntüleme bölümleri bulunuyor.

TİKA'nın 2018'de inşaatını tamamladığı hastane, Kırgızistan'da geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yoğun bir dönem yaşadığında, enfeksiyona yakalanan hastaları kabul ve tedavi etmek amacıyla hastane geçici olarak açılmış, binden fazla hasta tedavi görmüştü.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistan’daki Bölge Hastanesine Acil Servis Bölümü Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan'ın kuzeyinde bulunan Upper Dir şehrindeki Upper Dir Bölge Hastanesi’ne acil servis bölümü kurdu. Bölgede yaşayan kişilerin yanı sıra, bölgenin turizm merkezi olan Kumrat Vadisi’ne gelecek turistlerin de...