Haberler

09 Haziran 2014

Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Eğitim projesi kapsamında, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kosova, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Türkmenistanlı teknik uzmanlara İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nde eğitim programı düzenlendi.

TİKA gerçekleştirdiği projelerle mesleki eğitime yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, AFAD, JICA, ve İTÜ işbirliğinde Azerbaycan, Bosna Hersek, Kosova, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Türkmenistan’dan toplam 10 uzmana Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Eğitimi düzenlendi.

Söz konusu eğitim programının İstanbul’da gerçekleştirilen kapanış törenine JICA Türkiye Ofisi, AFAD ve TİKA yetkilileri katıldı. Kapanış töreninde katılımcılar tarafından eğitim programı kapsamında hazırladıkları projelerin sunumları gerçekleştirildi.
TİKA ile JICA arasındaki ortak kalkınma işbirliği çalışmalarına temel teşkil edecek Mutabakat Zaptı 8 Şubat 2012 tarihinde imzalanmıştı. Bu çerçevede TİKA ile JICA üçüncü ülke eğitim programı işbirliği, Güney-Güney işbirliği kapsamında gelişmekte olan ve diğer gelişmekte olan ülkelerin kapasite geliştirme programlarının desteklenmesi amacıyla başlatılmıştı.

Türkiye, yer yüzünün en aktif fay zonları içerisinde bulunan ve her zaman büyük deprem tehlikesi ve riskine maruz olan bir ülke olma özelliği taşıyor. 1900-2009 yılları arasında, Türkiye’de önemli ölçüde can ve mal kayıplarına yol açan üç yüze yakın deprem olmuş ve bu depremler nedeniyle 100,000 kişi hayatını kaybetmişti. 180,000’e yakın kişi de yaralanmış ve 600,000 konut yıkılarak kullanılamaz hale gelmişti.

Türkiye’nin deprem gerçeği konusunda geçmiş deneyimlerinden edinmiş olduğu tecrübeleri, teknik işbirliği çalışmaları, gelecekteki yönelimler konusunda bilgi alışverişi yapmak ve kurumlar arası istişarelerde bulunmak, insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik deneyimleri paylaşmak amacıyla TİKA JICA, AFAD ve İTÜ işbirliği ile Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi konulu 3. ülke eğitim programının, 2014 yılından itibaren üç sene süre ile her yılda bir kez iki hafta süre ile düzenlenmesi planlanıyor.

Söz konusu eğitimin ilk aşaması 04-16 Mayıs tarihleri arasında Azerbaycan, Bosna Hersek, Kosova, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Türkmenistan’dan toplam 10 katılımcıya yönelik olarak İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA ve Tübitak Tüsside İşbirliğinde Liderlik Okulu Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin işbirliğiyle Türkiye’nin coğrafi ve kültürel yakınlığı bulunan ülkelerdeki bürokratlara yönelik düzenlenen Liderlik Okulu Projesi devam ediyor. TİKA ile TÜBİTAK-TÜSSİDE tarafından geçen yıl başlatılan Liderlik Okul Projesiyle...