Haberler

03 Aralık 2021

Dünya Engelliler Günü’nde Karadağ’da Görme Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın başkenti Podgoritsa şehrinde 1948 yılında kurulan ve görme engellilere birçok alanda hizmet veren Podgoritsa, Tuzi, Danilovgrad ve Kolaşin Belediyeleri Görme Engelliler Merkezi’ne engelli istihdamının sağlanacağı ve gelir getirici faaliyetlerin yürütüleceği bir ek bina inşa etti.

Merkezin açılış törenine Podgoritsa Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Müdür İvan Terziç, Podgoritsa, Tuzi, Danilovgrad ve Kolaşin Belediyeler Görme Engelliler Birliği Başkanı Çedo Damyanoviç, üyeler ve TİKA yetkilileri katıldı.Bölgedeki görme engellilerin istihdamından eğitimine ve topluma entegrasyonuna kadar birçok alanda hizmet veren Podgoritsa, Tuzi, Danilovgrad ve Kolaşin Belediyeler Görme Engelliler Birliği’nin üyeleri, çoğu kırsal kesimlerde yalnız yaşayan kişilerden oluşuyor. Hizmete sunulan ek binada halı yıkama ve kuru temizleme birimi oluşturuldu. Birliğin 290 görme engelli üyesi verilen hizmetlerden faydalanabilecek.

Teslim töreninde konuşan Podgoritsa, Tuzi, Danilovgrad ve Kolaşin Belediyeler Görme Engelliler Birliği Başkanı Çedo Damyanoviç, görme engelliler için zaten zor olan hayat şartlarının salgın sebebiyle daha da ağırlaştığına ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde anlamlı bir hediye aldıklarına vurgu yaparak TİKA vasıtasıyla Türk Halkı’ndan aldıkları bu hediyenin kendileri için çok şey ifade ettiğini belirtti.

Podgoritsa Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Müdür İvan Terziç ise,  Görme Engelliler Merkezine yapılan bu desteğin, birliğin büyük bir eksikliğini tamamladığını belirterek, söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Podgoritsa Koordinatörü Abdurrahman S. TOPRAK da, TİKA’nın çalıştığı bütün coğrafyalarda toplumun kırılgan kesimlerine yönelik projeler geliştirdiğini, Karadağ genelinde de bu alanda talep odaklı ve sürdürülebilir projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini ifade etti. 

Karadağ'da engellilerin eğitim ve istihdam koşullarının iyileştirilmesi, yaşam standartlarının artırılması ve engellilerin kolayca evlerinden çıkıp sosyal hayata katılabilmesi için bugüne kadar TİKA tarafından; Nikşiç şehrinin 250 noktasına engelli rampası, Ulçin Sirena Engelliler Merkezi Onarımı ve Donanımı, Berane Engelliler Merkezi Donanımı, Plav LİPA Engelliler Merkezi Bahçe Düzenlemesi, Nikşiç Bambi Anaokulu’na Otizm Odası Kurulumu ve Cihaz Desteği, Komanski Most Enstitüsü bünyesinde bulunan otizm bölümünde sensör odası oluşturulması, Karadağ Anayasa Mahkemesi binasına asansör kurulumu, Karadağ Yargıtay Mahkemesi binasına ek panoramik asansör sistemi ile engelli asansörü kurulumu, Podgoritsa Çocuk ve Genç Engelliler Merkezi kütüphanesine donanım desteğin gibi birçok proje gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

5. Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği Özbekistan’da

Türk Dünyası çocuklarının yeteneklerini sergilemek için buluşma noktası haline gelen etkinliklerden olan “5. Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği” bu sene TİKA’nın da desteğiyle Özbekistan’da gerçekleştirildi. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği esnasında uygulamaya geçirilen...