Haberler

03 Eylül 2021

El Salvador Sağlık Personeline Kovid19 Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında, El Salvador İşbirliği Ajansı (ESCO) ve Sağlık ve Medeniyet Derneği iş birliğinde, El Salvadorlu sağlık personeline “Kovid-19 ile Mücadele Yöntemleri” uzaktan eğitim programı düzenledi.

TİKA tarafından yürütülen ATKAP-COVID-19 ile Mücadele Yöntemleri eğitim programı, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde ve hastanelerinde görevli 13 uzman hekim tarafından hazırlandı ve dört gün süren çevrimiçi eğitim programına El Salvadorlu 35 sağlık personeli katıldı. Eğitim boyunca Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesindeki uygulamaları kapsamlı bir şekilde anlatılarak COVID-19’un ortaya çıkma sebepleri, yayılma şekli, hastalardaki klinik özellikleriyle radyolojik bulguları, erişkin ve çocuk hastalara yönelik tedavi uygulamaları, yoğun bakım uygulamaları, korunma yöntemleri ve temaslı hasta takibi ile salgın sürecinde hastane yönetimi konularında bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirildi.

Eğitim programının açılış oturumuna Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, El Salvador Ankara Büyükelçisi Agustín Vásquez Gomez, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ve El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı (ESCO) Genel Direktörü Karla De Palma katıldı.

El Salvador Ankara Büyükelçisi Agustín Vásquez Gómez yaptığı açılış konuşmasında, El Salvador Ankara Büyükelçiliğinin açıldığı Aralık 2020’den bu yana ikili ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ayrıca Gómez, TİKA ve ESCO işbirliğinde düzenlenen bu eğitimin iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını belirterek bu fırsatı sunan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkür ettiğini söyledi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman NURDUN ise konuşmasında, TİKA’nın COVID-19 ile mücadele kapsamında bugüne kadar acil insani yardım desteği, tıbbi ekipman desteği, salgınla mücadele eğitim programları, maske üretim tesisleri gibi projeler başta olmak üzere 77 ülkede toplam 198 projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirdiğini ve 2.171.358 kişinin hayatına dokunduğunu belirtti. Sağlık alanında farklı modüllerde 500’e yakın sağlık çalışanına eğitim verildiğini belirten NURDUN, El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı (ESCO) ile yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı (ESCO) Genel Direktörü Karla De PALMA, düzenlenen eğitim kapsamında El Salvadorlu sağlık çalışanlarının COVID-19 konusunda Türkiye’nin edindiği önemli deneyimleri öğrenme fırsatı elde ettiğini belirterek TİKA işbirliğinde farklı projeler yapmak ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sunmak istediklerini söyledi.

TİKA, düzenlediği ATKAP programı ile Türkiye’nin sağlık sektöründe elde etmiş olduğu deneyimleri dünyanın dört bir yanıyla paylaşarak “COVID-19 ile Mücadele Yöntemleri” eğitimini farklı ülkelerde sürdürmeyi planlıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan, Gürcistan’da Türkçe Yayın Yapan Yerel Medya Kuruluşuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 'Actual Media' bünyesinde faaliyet gösteren Aktual.ge haber portalı ve AktualTv internet kanalına teknik ekipman desteğinde bulundu. Azerbaycan Türklerinin çoğunluğunun yaşadığı Kvemo Kartlı bölgesi Maurneuli İlçesinde Gürcü dilinin çoğunlukla...