Haberler

01 Mart 2016

Emine Erdoğan Grand Bassam Yetimhanesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fildişi Sahili ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Fildişi Sahili First Lady’si Dominique Claudine Quattara ile tadilat ve donanımımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Grand Bassam Yetimhanesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Afrika ziyaretinde refakat eden Emine Erdoğan Fildişi Sahili First Lady’si Dominique Claudine Quattara ile tadilat ve donanımımı TİKA tarafından gerçekleştirilen Grand Bassam Yetimhanesi’ne ziyarette bulundu. Gerçekleştirdiği ziyarette çocuklarla yakından ilgilenen Emine Erdoğan onlara çeşitli hediyeler vererek ayrıca Türkiye'den gelen gıda yardımlarını takdim etti.

1971 yılında kurulan yetimhane, Dayanışma, Aile, Kadın ve Çocuk Bakanlığı’na bağlı çalışmakta ve 180 kişilik kapasite ile 6-14 yaş arası yetim çocukları barındırmaktadır. Burada bir konuşma yapan Emine Erdoğan, ‘Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün çocuklar sıcak bir yuvayı, şefkati, eğitimi, oyunu ve karşılıksız sevgiyi hak ediyorlar. Şartlar ne olursa olsun, onlara bu imkânları sağlamak, hepimizin birinci vazifesidir” dedi.

TİKA’nın Afrika’daki Faaliyetleri

Yetim çocukların toplumun emaneti olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, çocukların yüreğindeki umudu hep taze tutmak konusunda sorumluluk hissettiklerini ifade etti. Türkiye’nin dost eli TİKA’nın kurduğu gönül köprülerinin önemine değinen Emine Erdoğan, Afrika'nın gelişmiş ülkesi Fildişi Sahili ile diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesine dair memnuniyetini dile getirdi.

Ziyaret sırasında Emine Erdoğan, TİKA'nın tadilat ve tefrişatını yaptığı revir ve bilgisayar odasını yerinde gördü, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Fildişi Sahili First Lady’sinin de konuşma yaptığı ziyarette Emine Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın eşi Kevser Elitaş ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın eşi Hatun Yılmaz eşlik etti. Ziyarete ayrıca Fildişi Sahili Millî Eğitim Bakanı ile Çocuk ve Aile'den sorumlu Bakan da katıldı. Program boyunca Afrika kültürünü yansıtan müzik gösterileri yapıldı.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan Gana'da TİKA Donanım Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gana'daki temasları kapsamında Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama'nın eşi Lordina Dramani Mahama'nın himayesinde faaliyet gösteren Lordina Vakfını ziyaret etti. Ziyarette Gana İşitme Engelliler Okulu'nda eğitim gören 4-12 yaş...