Haberler

24 Ocak 2017

Emine Erdoğan Mozambik’te TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika turunun ikinci durağı olan Mozambik ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan’ın katılımları ile başkent Maputo’da TİKA tarafından destek sağlanan 1 Mayıs Yetimhanesinin ihtiyaçları ve 20 adet akülü engelli aracının teslim töreni gerçekleştirildi. Emine Erdoğan'a,  Mozambik Dışişleri Bakanının eşi Judite Baloi eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'dan oluşan Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Mozambik’in başkenti Maputo'da, ihtiyaç duyulan malzemeleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sağlanan 1 Mayıs Yetimhanesini ziyaret etti. Düzenlenen törende yetimhanedeki çocukların ihtiyaç duyduğu malzemeler ile yine TİKA tarafından temin edilen 20 adet akülü engelli araç, başta yetimhanedeki engelli çocuklar ve yaşlılar yurdundan gelen engelliler olmak üzere ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

0-18 yaş arası 56 çocuğun barındığı yetimhaneye TİKA tarafından buzdolabı, fırınlı ocak, bilgisayar, yazıcı, nevresim takımları gibi malzemelerle birlikte yetimler için bebek bezleri, kıyafet, ayakkabı ve okul çantaları gibi temel ihtiyaç ve eğitim malzemeleri temin edildi.

Afrika'nın, Türkiye için bir kardeşlik yurdu olduğunu belirten Emine Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir çıkar amacı gütmeden, Afrika'ya dostluk elini sürekli uzatacağını ifade etti. Türkiye'nin güzide kurumlarından olan TİKA aracılığıyla, her türlü kalkınmaya destek vereceklerini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Engelli kardeşlerimizin yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirebilirsek ne mutlu bize. İnanıyorum ki, iki ülke halkları olarak insani hedeflerde buluşarak, Mozambik'in kalkınmasını birlikte gerçekleştireceğiz. Bu yetimhane çatısı altında yaşayan tüm yetimlerin, Afrika'nın geleceğinde rol oynayacak şekilde, daha iyi şartlarda yetişmelerinin duacısıyım. Umarım insanlık onlara sahip çıkar ve her biri bu güzel ülkeye hizmet edecek hayırlı evlatlar olur." Mozambik Dışişleri Bakanının eşi Judite Baloi ise Emine Erdoğan nezdinde Türkiye’ye, uzaklardan gelip çocuklarına ve büyüklerine sahip çıktıkları için içtenlikle teşekkür ettiğini ifade etti.                       

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu Sınıfının Tadilat ve Donanımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında, Maputo'daki Instituto Comercial De Maputo ( Maputo Ticaret Enstitüsü ) bünyesinde muhasebe eğitimleri verilebilmesi amacıyla bir sınıf, TİKA’nın desteği ile bilgisayarlı muhasebe sınıfına dönüştürüldü. Mozambik Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın talebi üzerine, Maputo’nun merkezinde bulunan okuldaki sınıfın Bilgisayarlı Muhasebe Kursu olarak kullanılması için TİKA tarafından gerekli tadilat çalışmaları tamamlanarak  ihtiyaç duyulan masa, sandalye, klima, bilgisayar, yazıcı, server, güç kaynağı (ups) gibi donanım malzemeleri ve teknik ekipmanlar ile eğitimlerde kullanılmak üzere muhasebe programı temin edildi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda TİKA Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi, Devlet Başkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın Maputo'da ofis açmak istediğini, Cumhurbaşkanı Nyusi'ye ilettiğini aktarırken TİKA'nın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü başarılı çalışmaları, Mozambik'in ihtiyaçları temelinde ve makamlarla işbirliği halinde sürdüreceğine inandığını söyledi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Devlet Başkanlığı Sarayı'nda heyetler arası görüşmelere katıldı.

Sonraki Haber

Madagaskar’da Kadın Mesleki Eğitim Merkezi Emine Erdoğan Tarafından Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika turunun son durağı olan Madagaskar ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan’ın katılımları ile başkent Antananarivo’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Tsimbazaza Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı...