Haberler

15 Haziran 2019

Emine Erdoğan Tacikistan’da Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nin Açılışını Yaptı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de ülkenin en büyük hastanesi Şifobahş Milli Tıp Merkezi bünyesinde kurulan Engelli Rehabilitasyon Merkezi Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açıldı.

Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA)  5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Tacikistan’a ziyaretine eşlik eden Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan başkent Duşanbe’de TİKA tarafından inşası ve donanımı tamamlanan Engelli Rehabilitasyon Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Merkezin açılış törenine Hanımefendi Emine Erdoğan, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nasim Olimzoda, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı Sumangul Tagoyzoda, TİKA Başkan V. Serkan Kayalar, hastane personeli ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Emine Erdoğan, " Bugün açılışını yaptığımız bu merkez, Türkiye ve Tacikistan arasındaki güçlü dostluk duygularının bir tezahürüdür. Uzun yıllardır kendi ülkemizde kazandığımız deneyimleri TİKA aracılığı ile dostumuz Tacikistan’la paylaşıyoruz. Kendi ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın yüzlerinde oluşan tebessümü, buradaki kardeşlerimize de hediye etmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi toplumların güçlenmesi, o toplumu oluşturan her bireyin güçlendirilmesiyle doğrudan alakalıdır." dedi.

Engelli bireylerin fiziksel engellerini aşmalarına ve içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmalarına yardımcı olmanın hepimizin görevi olduğunu belirten Erdoğan, "Bu merkezin hayat bulmasında emeği geçen herkese, özellikle Türkiye’nin dostluk duygularını tüm dünyaya taşıyan TİKA’ya şükranlarımı sunuyorum. Tacikistan makamlarına bu dostluk köprüsüne vesile oldukları için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Törende konuşan Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nasim Olimzoda ise "Türkiye'den kıymetli misafirlerimizin Tacikistan’a gelmesi, bağlarımızın gelişmesi için çok önemli. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tacikistan halkının daha iyi sağlık hizmetleri alabilmesi için yıllardır çalışmalarına devam eden TİKA'ya ve TİKA Başkan V. Serkan Kayalar'a teşekkür ediyorum.” dedi.

İki aşamalı olarak gerçekleştirilen projenin ilk aşamasında Hastane yönetimi tarafından belirlenen bölgeye 300 metre kare kapalı alana sahip tek katlı bir bina inşa edildi. Projenin ikinci aşamasında ise Merkez engellilerin rehabilitasyonu alanında ihtiyaç duyulan tıbbi cihaz ve ekipmanlarla donatıldı.

Merkez 2018 yılında Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TİKA arasında imzalanan protokolün ardından 1 yıl içinde hizmete hazır hale getirildi.

Kurulan merkezde engellilerinin rehabilitasyonu alanında yurtdışında eğitim almış uzman fizyoterapist ve ergoterapistler görev alacak.  Ayrıca Merkezde Şifobahş Milli Tıp Merkezi ortopedi kliniğinde ameliyat olan hastaların ameliyat sonrası tedavilerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra ülkenin dört bir tarafından gelen engelli hastalara tedavi hizmeti verilmesi planlanıyor.

1995 yılından bu yana Tacikistan ‘da faaliyet gösteren TİKA bugüne kadar eğitimden sağlığa, tarımdan idari ve sivil altyapıların desteklenmesine, acil insani yardıma kadar birçok alanda 300 den fazla projeyi hayata geçirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Mültecilere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), UNHCR işbirliğinde Yangamo Guiwa köyünde ihtiyaç sahibi 900 aileye gıda yardımında bulundu. Dağıtım programına T.C. Yaoundé Büyükelçisi Ayşe Saraç, TİKA Yaouné Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve ihtiyaç sahipleri...