Haberler

12 Mayıs 2021

Erenler Sofrası Gambiya'nın Dört Bir Yanında İhtiyaç Sahipleri İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gambiya'nın tüm bölgelerini kapsayan farklı yerel yönetimler ve STK’lar iş birliğiyle 1.500 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı ulaştırdı. Ayrıca ihtiyaç sahibi yatılı okul ve yetimhanelerde iftar verildi.

TİKA’nın Gambiya'da bu yıl gıda yardımı dağıtımı, Gambiya Yüksek İslam Konseyi ve Gambiya Engelliler Federasyonu ve Banjul Belediyesi işbirliği ile başladı.

Gambiya'da, Kovid-19 salgınının etkisini azaltmak ve aynı zamanda Ramazan ayında ihtiyaç duyanlara destek vermek amacıyla, TİKA,  tüm ülke genelinde  yaklaşık 70 ton gıda 1500 aileye, yetimhanelere ve ihtiyaç sahibi yatılı okullara teslim edildi.  TİKA’nın gıda yardımından yararlanan ailelerin her birine 25kg pirinç, 5lt sıvı yağ ve 5kg şeker verildi.

TİKA ayrıca en kalabalık iki yerel yönetim olan Kanifing ve Brikama Belediye Başkanlarına, bölgelerindeki en muhtaç ailelere dağıtım için yüzellişer gıda paketi ulaştırdı.

Gıda yardımı dağıtımının üçüncü turu, ülkenin diğer bölgelerinde yerel yönetimler aracılığıyla yapıldı. Basse, Kuntaur, Janjanbureh, Mansakonko ve Kerewan Bölge Konseyleri işbirliğiyle gerçekleştirilen dağıtımlarla Gambiya’nın tüm coğrafi bölgelerine ulaşılmış oldu. Teslim töreninde T.C Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek Erenler Sofrası temasını açıklayarak TİKA’ya teşekkür etti. Ayrıca tüm belediye başkanları adına konuşan Mansa Konko Belediye Başkanı Landing Sanneh Gambiya’daki tüm belediyeler olarak son 1 yıl içerisinde 3 defa farklı projelerle TİKA tarafından desteklendiklerini bu sebeple Türkiye’ye ve TİKA’ya çok müteşekkir olduklarını belirtti.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Uruguay’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Programı kapsamında Türkiye’nin Montevideo Büyükelçiliği iş birliğinde Uruguay’da ihtiyaç sahibi 300 aileye ulaştırılmak üzere Ramazan paketi dağıtım programı gerçekleştirildi. Dağıtım törenine Türkiye’nin Montevideo Büyükelçisi Hüseyin Müftüoğlu’nun daveti...