Haberler

07 Mayıs 2021

Erenler Sofrası Suriye’nin Kuzeyinde Yetim Öğrenciler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) “Erenler Sofrası” temasıyla hazırladığı Ramazan ayı programı kapsamında Suriye’nin kuzeyinde bulunan Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesi’nde yaklaşık 3000 yetim öğrenciye Türkiye’nin dostluk ve dayanışma elini uzattı.

2021 yılının Anadolu’nun manevi mimarları olan Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli Yılı ilan edilmesi vesilesiyle TİKA tarafından Anadolu’nun kalbi olarak görülen değerlerden ilham alınarak “Erenler Sofrası” teması ile yürütülen Ramazan ayı programı ile Suriye’de ihtiyaç sahibi yetim öğrencilere gıda paketleri dağıtıldı.  

Bu kapsamda, çeşitli okul ve kamplarda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden ancak temel gıdalara erişim konusunda zorluklarla karşılaşan yetim öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Cerablus, El Bab ve Kabbasin bölgelerinde Gaziantep ve Kilis İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği halinde yaklaşık 3000 yetim öğrenciye gıda paketleri dağıtıldı. Tüm dünyanın salgın nedeniyle içinde bulunduğu zor günlerin dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin önemini daha da artırdığı bir dönemde yetim öğrencilerin yüzü TİKA’nın gıda yardımları ile güldü.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı ilan edilmesi kapsamında TİKA, bu yıl 5 kıtadan 87 ülkede gerçekleştirdiği, dayanışma ikliminin hakim olduğu Ramazan Ayı Programları ile ülkemizin paylaşma kültürü dünyanın dört bir yanına taşınıyor. 

 

 

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Zimbabve’de İhtiyaç Sahipleri İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ve T.C. Harare Büyükelçiliği işbirliğinde Zimbabve’de Kovid-19 salgınından dolayı zor şartlarda yaşayan 2.000 aileye gıda yardımı ulaştırıldı.  Mart ayında Dünya Gıda Programı (WFP) Zimbabve’de yaşanan açlık değerlerinin geçen...