Haberler

04 Mart 2015

Fas’ta, TİKA Projelerinin Açılışı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Tarafından Gerçekleştirildi

 

Çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Fas’ta bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Osmanlı Kaftanları sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Fas temaslarına V. Muhammed Mozolesine çelenk konulması ile başlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Fas Yüksek Öğrenim, Bilimsel Araştırma ve Kadroların Formasyonu Bakanı Lahcen Daoudi ile görüşmede bulundu. Kurtulmuş Fas temaslarına Fas Başbakanı Abdulilah Benkiran ile gerçekleştirdiği görüşmeyle devam etti.

Fas Başbakanlık binasındaki heyetler arası görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, "kardeş ülke" olarak nitelendirdiği Fas'ın Başbakanı Benkiran ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kurtulmuş, "İki politikacı değil aynı evin, aynı ailenin mensubu olan iki kardeş olarak oturduk, meselelerimizi konuştuk" dedi.

Türkiye ile Fas arasında her alanda karşılıklı işbirliğini artırmanın yollarını aradıklarını belirten Kurtulmuş, Fas-Türk Kültür Günleri çerçevesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle iki ülke halkını yakınlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

TİKA tarafından 5. Muhammet Üniversitesi’nde kurulması planlanan Türkoloji Enstitüsü gibi kalıcı projeleri masaya yatırdıklarını belirten Kurtulmuş, Türkiye ve Fas'taki önemli eserleri her iki dile de tercüme ederek, iki kadim ülkenin kültürel zenginliklerini tüm dünyaya sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

Fas Başbakanı Benkiran da birbirlerinden binlerce kilometre uzakta olmalarına karşın iki ülkenin tarihi kökleri olan güçlü ilişkileri bulunduğunu belirtti. Tarafların özellikle 2000 yılından bu yana ilişkilerini bütün alanlarda geliştirmek için çaba harcadığını ifade eden Benkiran, hükümet olarak Türkiye'nin Fas'taki bütün projelerine destek verip kolaylık sağlayacaklarını kaydetti.

Fas temaslarının ikinci gününde, görüşmelerini tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Medeniyet Tasavvuru başlıklı bir konferans verdi. Başkent Rabat'ta Milli Kütüphane salonundaki konferansa, Fas Kültür Bakanı Emin Sbihi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül ile Türk heyetindeki üst düzey yetkililer ve Rabat'taki yabancı misyon temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir dinleyici grubu katıldı.

Kurtulmuş, konferansın ardından TİKA tarafından organize edilen Osmanlı Kaftanları ve Osmanlı Fermanları sergisinin açılışını yaparak sergiyi gezdi. Buradaki programını tamamlayan Kurtulmuş, Yunus Emre Rabat Türk Kültür Merkezi ve söz konusu merkezin TİKA tarafından donanım desteğinde bulunulan sınıfının açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından bir süre öğrencilerle sohbet eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Fas temaslarının ikinci gününü tamamladı.   

Sonraki Haber

Sudan Türk Mesleki Eğitim Merkezi 1100 Sudanlıya İş İmkanı Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) işbirliğinde hayata geçirilen Sudan-Türk Mesleki ve Teknik Eğiticiler Eğitim Merkezi'nde, 9 farklı alanda bin yüz Sudanlı eğitim aldı. Sudan-Türk Mesleki ve Teknik...