Haberler

04 Mart 2015

Sudan Türk Mesleki Eğitim Merkezi 1100 Sudanlıya İş İmkanı Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) işbirliğinde hayata geçirilen Sudan-Türk Mesleki ve Teknik Eğiticiler Eğitim Merkezi'nde, 9 farklı alanda bin yüz Sudanlı eğitim aldı.

Sudan-Türk Mesleki ve Teknik Eğiticiler Eğitim Merkezi 2013 yılında Sudan’ın başkenti Hartum’da açıldı.  5 bin metrekare alanın üzerine kurulu merkezde, makine teknolojileri, mobilya, dekorasyon, iklimlendirme ve soğutma, elektrik, elektronik, mekatronik, bilgisayar programlama ile turizm ve otel yöneticiliği olmak üzere 9 farklı alanda uluslararası eğitim veriliyor. Merkezde şu ana kadar bin yüz kişi eğitim aldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rıza Gürbüz yaptığı açıklamada merkezde çalışan 51 kişiden 45'inin eğitmen olduğunu, eğitmenlerin üniversite öğretim görevlileri tarafından hem Türkiye’de hem de Sudan'da eğitime tabi tutulduğunu belirtti. Sudan’da,  Japonya, Avrupa Birliği ve Malezya tarafından kurulan benzeri merkezlerde olduğunu ifade eden Gürbüz, TİKA ve Çankırı Üniversitesi tarafından kurulan merkezin en modern ve son teknolojiyi içeren merkez olması için gayret sarf edildiğini söyledi.

Sonraki Haber

Fas’ta, 5. Muhammed Üniversitesi Çok Amaçlı Oditoryumu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Tarafından Hizmete Açıldı

Türk Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında Fas'ta bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ziyaretinin üçüncü gününde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye ile Fas arasında bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde inşa edilen 5. Muhammed...