Haberler

03 Mart 2015

Fas'ta Türk Kültür Günleri Etkinlikleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü’nce düzenlenen Türk Kültür Günleri, Fas'ın başkenti Rabat’ta başladı.

Rabat ve Fes kentlerinde 2-5 Mart'ta gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında ilk olarak, Rabat’taki Muhammed V Tiyatrosu’nda Yunus Emre Enstitüsü’nün "Panorama" adlı sergi açıldı.

Açılışa, Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi, Fas’ın siyaset, sanat ve basın dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Muhammed V Tiyatrosu’ndaki sergi ve konserde, Fas Parlamento ve Sivil Toplumla İlişkilerden Sorumlu Bakan Habib el-Şubani ve Fas Yüksek Öğretim Bakanı (Delege) Sümeyye bin Haldun da yer aldı.

Türkiye’nin 81 ilinin fotoğraflarla tanıtıldığı serginin açılışında konuşan Fas Kültür Bakanı Emin Sbihi, iki ülke arasında ortak tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğuna dikkati çekerek, Türk Günleri adı altında düzenlenen organizasyonun, ilişkilerin özellikle kültürel alanda daha da geliştirilmesi için bir fırsat teşkil ettiğini belirtti.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Develi de kültürel faaliyetlerin, halkların birbirini daha yakından tanıması için önem arz ettiğini anlatarak, halkların kendi kültürleri hakkında en kolay paylaştıkları değerlerin konser ve sergi gibi göze ve kulağa hitap eden etkinlikler olduğunu söyledi..

Develi, Türkiye’deki kültürel mirasın Fas tarafından daha yakından tanınması için daha birçok faaliyet yapacaklarını ifade ederek, Fas’ın da kültürel değerlerinin Türkiye’de tanınması için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Serginin ardından Türk halk danslarından örnekler sergilendi, daha sonra Fas’a gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Müziği Korosu konser verdi. Programa, Fas'ta yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra Fas halkı da yoğun ilgi gösterdi. 

Sonraki Haber

Fas’ta, TİKA Projelerinin Açılışı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Tarafından Gerçekleştirildi

  Çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Fas’ta bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Osmanlı Kaftanları sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Fas temaslarına V. Muhammed Mozolesine çelenk konulması...