Haberler

27 Eylül 2023

Filistin’deki Tarihi Ali Paşa Sarayı Müzesi’ne TİKA’dan Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in Gazze kentinde bulunan Ali Paşa Sarayı Müzesi’ne donanım desteği sağlandı.

Gazze'nin Eski Şehir bölgesinde yer alan tarihi Ali Paşa Sarayı, zengin bir tarihi mirası bünyesinde barındırıyor. İlk olarak 7. yüzyılda, Memlük Sultanı Baybars döneminde inşa edilen saray, zaman içinde farklı dönemlerde farklı amaçlarla kullanılmış olup, şahitlik ettiği tarihi olaylarla da dikkat çekiyor.

Memlükler döneminde Gazze Vali Konağı olarak kullanılan bu tarihi eser, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Paşa Sarayı, Darussaade Sarayı ve aileye atfen Rıdvan Sarayı gibi farklı isimlerle anılmış.

Ayrıca, Napolyon Bonapart'ın Bilad-ı Şam seferi sırasında burada konaklaması nedeniyle "Napolyon Kalesi" olarak da adlandırılmış.

Ali Paşa Sarayı, Gazze'deki ilk Devlet Müzesi olarak hizmet veriyor ve binlerce yıllık geçmişe ait önemli eserleri sergiliyor. Ziyaretçiler, Yunan, Roma, Bizans ve İslam uygarlıklarına ait değerli eserleri bu müzede görebilirler.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında temin edilen çeşitli ebatlarda ve özelliklerdeki teşhir vitrinleri sayesinde daha fazla tarihi ve arkeolojik eserin sergilenmesine imkân tanındı.

Yılda 35.000'den fazla yerli turistin ziyaret ettiği Ali Paşa Sarayı Müzesi, bu proje ile ortak tarihi kültürel mirasın korunmasına ve daha fazla insanın bu tarihi zenginliği keşfetmesine katkı sağlıyor.

Gazze'nin bu tarihi sarayı, İslam mimarisinin karakterini temsil eden nadir örneklerden biri olarak, geçmişin izlerini günümüze taşıyor ve ziyaretçilere unutulmaz bir tarih yolculuğu sunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moldova’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kişinev’e bağlı Sincera köyünde bulunan yeni kreş binasının yemekhane ve çamaşırhane bölümlerine donanım desteğinde bulundu. Kişinev’in banliyösü olan Sincera bölgesinden 300’den fazla çocuğun her gün Kişinev’e gitmek zorunda...