Haberler

29 Kasım 2017

Foça Umut Damlası Özel Eğitim Derneği TİKA İle Güçlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek Foça bölgesinde bulunan Umut Damlası Derneği özel eğitim materyalleri desteğinde bulunuldu.

Umut Damlası Derneği (Tračak Nade – Traçak Nade) Foça’da yaşayan ve zihinsel engeli bulunan 2-30 yaş arası kişilerin 2010 yılından itibaren ücretsiz eğitim veriyor. Uzmanlar ve gönüllülerden oluşan kadrosu ile gruplar halinde eğitim çalışmaları yapılan dernekte zihinsel engelli kişilerin sosyal hayata uyumu için çalışmalar düzenleniyor.

TİKA, etnik ayrım yapmadan zihinsel engelli Sırp ve Boşnak öğrencilere hizmet veren derneğe özel eğitim materyalleri ve donanım desteği sağlayarak, derneğin daha modern ve kaliteli şartlarda eğitim vermesine imkân sağladı.

TİKA ile Bosna'daki Engelliler Temel Becerilerini Bağımsız Olarak Gerçekleştirecek

TİKA tarafından, hediye edilen modern eğitim materyalleri Foça Belediye Başkanı Radisav Mašić, Foça Meclis Başkanı Izet Spahić, Gorajde Müftüsü Remzija Pitić, Umut Damlası Derneği Başkanı Jelena Vilotiç ve TİKA yetkililerinin katılımı ile Foça Umut Damlası Derneği’ne teslim edildi.

Teslim töreninde, Dernek Başkanı Jelena Vilotiç; TİKA sayesinde gerçekleştirilen proje kapsamında dernekte hizmet alan zihinsel engellilerin gelişmesine katkıda bulunacak özel eğitim ekipmanlarına sahip olduklarını kaydederek, söz konusu ekipmanlarla öğrencilere temel becerilerin kazandırılması ve kullanıcıların bağımsızlığının arttırılmasının sağlanacağını belirtti.

Dil konuşma terapi bölümü öğrencisi Danijela Jović ise, Proje sayesinde derneğin çalışması ve hizmet kalitesi daha da geliştirileceğini ifade etti. Jović, derneğe teslim edilen ekipmanlar sayesinde kullanıcıların konuşma becerilerinin geliştirilmesi alanında da olumlu adımları atabileceğini vurguladı.

Sonraki Haber

Pakistan’da Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Çitral Bölgesinde sel felaketinden etkilenen 142 kadın aracıdan oluşan Arıcı Birliğine ekipman desteğinde bulunularak eğitim programı düzenlendi. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda özellikle tarım ve hayvancılık alanında...