Haberler

25 Şubat 2016

Gabon Kırsalında Bulunan Tchatanga Köyü’ne Hayat Veren Proje Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gabon’da merkez ile bağlantısı bulunmayan Tchatanga Köyü’ne bölge halkının temiz suya erişimi kapsamında su kuyusu açıldı.

Gabon’un başkenti Libreville’e yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunan ve karayolu ile ulaşım imkanı olmayan Tchatanga köyünde yaklaşık 100 kişi yaşıyor. Ogooué Nehri kıyısında yer alan köyün dünyanın geri kalanıyla tek bağlantısı, nehirde birkaç saatlik tekne yolculuğu ile ulaşılabilen Lambaréné kenti. Ancak, kurak mevsimde nehrin su seviyesi tehlikeli derecede düştüğü için, nehir yatağında beliren kumullara oturma riskinden kaçınan köy halkı sadece yılın yağmurlu 9 ayı nehir yolunu kullanabiliyor.

İzole şartları nedeniyle hijyen, elektrik ve su gibi en temel hizmetlere bile erişemeyen Tchatanga köyü, sürekli biçimde genç nüfusunun iş ve eğitim imkanı aramak amacıyla büyük şehirlere göç etmesine tanık oluyor. Köyde temiz suya erişim olanağı olmadığı için, köy halkı su ve temizlik ihtiyaçlarını Ogooué Nehri’nden karşılıyor. Ancak, nehir suyunda bulunan çeşitli parazit ve bakteriler başta nehir körlüğü, kolera, şistozomiyaz, trahoma ve drakunkuliyaz olmak üzere çok sayıda tropik hastalığa neden oluyor. Anılan hastalıklar çocuklar kadar yetişkinlerin de ölümüne ya da sakat kalmasına yol açıyor.

TİKA Projesiyle Tchatanga Köyü Temiz Suya Kavuştu

TİKA, Tchatanga köyünden gelen talebin aciliyetini göz önünde bulundurarak, köyde bir adet su kuyusu inşa etti. Yapılan resmi törenle hizmete açılan su kuyusu yaklaşık 60 metre derinliğe iniyor ve el pompası ile çalışıyor. Su kuyusu Tchatanga köyü sakinlerinin içme ve temizlik suyu ihtiyaçlarının hijyenik biçimde karşılanmasını sağlayacak. Böylelikle, köyde sıkça görülen, nehir suyu kullanımına bağlı salgın hastalıkların bir daha tekrarlanmaması ve kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkması bekleniyor.

Sonraki Haber

Afgan Öğretmenlere Yönelik Kapasite Arttırma Programı Devam Ediyor

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile 1.575 öğretmene yönelik düzenlenen beşinci grup meslek içi eğitim programı tamamlandı. Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı'nca hizmet içi eğitime tabi...