Haberler

10 Kasım 2015

Gagavuzya I. Uluslararası Yatırım Forumu Komrat’ta Düzenlendi

Gagauzya I. Uluslararası Yatırım Forumu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile 6–7 Kasım 2015 tarihlerinde Komrat'ta düzenlendi. Düzenlenen foruma Türkiye başta olmak üzere Rusya, Beyaz Rusya Romanya, Macaristan, Almanya, Litvanya, Ukrayna'dan işadamları katıldı.

Yatırım Forumu, Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Halk Topluşu Başkanı Dmitri Konstantinov ile Moldova Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Stephane Bride’ın açılış konuşmaları ile başladı. Açılış oturumuna Türkiye, Rusya, Beyaz Rusya, Romanya, Macaristan, Almanya, Litvanya, Ukrayna'dan işadamlarının yanı sıra Moldova Parlamentosu milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, Sanayi ve Ticaret Odaları üyeleri ve STK’lar da iştirak etti.

Başkan İrina Vlah, açılış konuşmasında Gökoğuz Yeri’nin Türkiye, Rusya, BDT ve AB ülkelerinden işadamları ile ilişkilerin hızla gelişmekte olduğunu kaydederek yatırım yapacak işadamlarına Gökoğuz Yeri yönetimi tarafından her türlü desteğin sağlanacağını belirtti.

TİKA Kişinev Koordinatörü Canan Alpaslan, konuşmasında Gökoğuz Yeri’nde birçok yatırım alanın keşfedilmeyi beklediğine değinerek hem AB hem BDT ülkeleri hem de Türkiye ile ticari imtiyazların yanı sıra Moldova ve Gökoğuz Yeri yönetimleri tarafından yatırımcılara sağlanan vergi kolaylıkları, sübvansiyonlar ve ayrıcalıklar göz önünde bulundurulduğunda Gagauz Yeri’nin benzersiz bir yatırım coğrafyası olduğunu vurguladı.

Yatırım Forumu, açılış konuşmalarının ardından, Moldova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Valeriu Lazar başkanlığında “Gökoğuz Yeri’nde Yatırım Perspektifleri” konulu panel ile devam etti. Panelde konuşmacı olarak yer alan Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, Moldova Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Ridha Tekaia, Danube Logistics Genel Müdürü Thomas Moser ve DKIntertrade Genel Müdürü Viktor Yauk mevcut ekonomik iklim, yatırım fırsatları, ticaret imkanları ve yatırımcılara sağlanan kolaylıklara ilişkin bilgi sundu.

Yatırım Forumu’nun öğleden sonraki oturumunda ise tarıma yatırım, alt yapı ve sanayiye yatırım, inovasyon ve teknolojiye yatırım, enerji verimliliği, turizm, bilişim teknolojileri alanlarındaki/sektörlerindeki çeşitli proje imkanları yatırımcıların değerlendirilmesine sunuldu. Forumun ikinci günü Gökoğuz Yeri’nde farklı sektörlerde faaliyet gösteren üretim tesisleri ile işletmeler forum katılımcıları ve yatırımcılar tarafından ziyaret edildi.

Gagauzya I. Uluslararası Yatırım Forumu’nun büyük bir başarı yakaladığını belirten Gökoğuz Yeri Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, forum kapsamında yatırımcıların değerlendirmesine sunulan projeler arasından 28 projenin hayata geçirilmesi için ilk adımların atılmış olduğuna değinerek, hayata geçirilecek projelerin Gökoğuz ekonomisine önemli bir ivme kazandıracağını belirtti.

Sonraki Haber

Moğolistan İle Sağlık Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Sağlık Alanında İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’da Acil Sağlık Merkezlerinde çalışan personele yönelik İzmir’de Acil Yardım ve Afetlerde İlk Yardım Hizmetleri konulu eğitim...