Haberler

23 Ekim 2019

Gelişmekte Olan Ülkelere Yönelik ‘Temiz Üretim Teknolojileri’ Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve TÜBİTAK BUTAL işbirliğinde Bangladeş, Cezayir, Eritre, Etiyopya, Filistin, Kenya, Mali, Moğolistan, Pakistan, Somali, Sudan, Tanzanya ve Tunus’tan katılan toplam 23 kursiyere “Dericilik Endüstrisinde Temiz Üretim Teknolojileri” adlı uluslararası eğitim verildi.

Gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir üretim teknolojileri alanındaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla TİKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve TÜBİTAK BUTAL işbirliğinde düzenlenen uluslararası eğitim programı kapsamında kamu kurumları, kalkınma idareleri ve teknoloji enstitülerinde görevli 23 kursiyere “Dericilik Endüstrisinde Temiz Üretim Teknolojileri” eğitimi verildi. İzmir, Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirilen program kapsamında kursiyerler teorik konuların yanı sıra üretim teknolojilerine dair uygulamalı eğitimler aracılığı ile tecrübe edindiler.

Düzenlenen eğitim kapsamda İstanbul CNR Expo Merkezi’ndeki 62. AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nı ziyaret eden katılımcılara üretimin dış ticaret ve pazarlamaya nasıl yönlendirildiği aktarıldı. Ayrıca İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), Torbalı, Menemen ve Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki deri fabrikaları ve atık su arıtma tesislerinde gerçekleştirilen teknik incelemeler aracılığı ile kursiyerlere ülkemizin üretim teknolojileri alanındaki tecrübeleri izah edildi.

Deri işletmelerinde temiz üretim ve atık yönetimi alanlarındaki sürdürülebilir yenilikçi teknolojiler hakkında bilgi edinmek üzere Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleştirilen 5. Uluslararası Deri Mühendisliği Kongresi’ne katılım sağlayan kursiyerler, TÜBİTAK BUTAL tarafından laboratuvar ortamında düzenlenen test ve analiz eğitimlerinde pratik yapma şansı buldular.

TİKA, UNIDO, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen kapanış töreninde sundukları eğitim sonu raporlarının ardından sertifikalarını alan katılımcılar, ülkelerinin insan gücü verimliliğini artıracak ve rekabet kabiliyetlerini yükseltecek bu uluslararası eğitimin çok faydalı olacağını belirterek Türkiye’ye ve ilgili kurumlara teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosova'da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'nın Gilan şehrindeki Musa Zajmi İlköğretim Okulu'nun okul öncesi sınıfları yenilenerek donanım desteği sağlandı. Sınıfların yenilenmesinin ardından düzenlenen açılış programına, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türk Temsil...