Haberler

23 Ekim 2019

TİKA'dan Kosova'da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'nın Gilan şehrindeki Musa Zajmi İlköğretim Okulu'nun okul öncesi sınıfları yenilenerek donanım desteği sağlandı.

Sınıfların yenilenmesinin ardından düzenlenen açılış programına, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Numan Baş, TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran ve Gilan Belediye Başkanı Lutfi Haziri ile okul yetkilileri, çok sayıda veli ve öğrenci katıldı.

Büyükelçi Sakar, burada yaptığı konuşmada Kosovalı çocukların yüksek kalitede eğitim alabilmesinin Türkiye için bir öncelik olduğunu söyledi. Açılışını gerçekleştirdikleri projenin Türkiye ile Kosova'nın tarihi bağlarının da bir ispatı olduğunu belirten Sakar, "Burada Türk ve Arnavut çocuklar birlikte büyüyor." dedi.

Belediye Başkanı Haziri de desteklerinden dolayı Türk halkına teşekkür ederek, "Çocukların etnik farklılıkları yoktur. Bu nedenle Türkiye'nin desteği daha da anlamlı. Biz bütün çocukların anadilinde eğitim alabilmesinin ve topluma adapte olabilmelerinin garantörü olacağız." ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Sllamniku ise TİKA'nın yardımları sayesinde Gilan'da ilk defa Türkçe okul öncesi sınıfı açtıklarını aktararak, sınıfın açılmasıyla Türk öğrenci sayısının da artacağına inandığını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Ahmet Ağaoğlu İstanbul’da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Türk dünyasının fikir ve siyaset adamı Ahmet Bey Ağaoğlu İstanbul’da düzenlenen konferansta anıldı. Azerbaycan ve Türkiye’nin siyaset hayatına ve tarihe yön veren önemli şahsiyetlerden olan siyaset adamı,...