Haberler

09 Aralık 2015

Gine Bissau Doktor Heyetine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Gine Bissau Cumhuriyeti ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’nda görevli 6 kişiden oluşan doktor heyetine pediatri, neonatoloji ve jinekoloji alanlarında eğitim programı düzenlendi.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde anne-çocuk ölüm oranı Afrika’nın en yüksek ülkelerinden biri olan ve sadece dört yenidoğan uzman doktoru bulunan Gine Bissau Cumhuriyeti ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler devam ediyor. Bu kapsamda Gine Bissau Sağlık Bakanlığında görevli 6 kişiden oluşan doktor heyetine Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pediatri, neonatoloji ve jinekoloji alanlarında eğitim programı düzenlendi. 

Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan heyet üyeleri düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen törene, Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Salim Erkaya, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Dilek Uygur,  Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Hediye Karataş ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende konuşan heyet başkanı Dr. Placido Monteiro Cardoso verilen söz konusu eğitimin, sağlık alanında iki ülke arasındaki işbirliğini arttırdığını,  Batı Afrika bölgesinde büyük önem arz eden anne-çocuk sağlığı alanında eksik olan konuların tamamlanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Eğitim sonunda sertifikalarını alan doktor heyetiyle birlikte TİKA koordinasyonunda Gine Bissau’ya yönelik anne çocuk sağlığı alanındaki ilk eğitim programı gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’da Köy Okuluna Bilgisayar Sınıfı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Afrika ülkesi Namibya’da kısıtlı imkanların eğitimi zorlaştırdığı kırsal kesimde, 400 kişinin okuduğu William Bockard İlkokulu’na bilgisayar sınıfı kurdu. TİKA, Güney Afrika ülkesi Namibya’da maddi imkanların yetersiz ve...