Haberler

24 Mayıs 2021

Gineli Polislere Spor Salonu Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA,) başkent Konakri’nin Dubreka bölgesinde Gineli genç polis adaylarının yetiştirildiği akademi kampüsünde profesyonel ekipmanlardan oluşan spor salonu kurdu.

1000’in üzerinde genç polis adayı kampüs içerisinde kendilerini bedensel ve psikolojik olarak geliştirebilecekleri imkânlardan yoksun olarak eğitim görüyor. TİKA Gine Polis Akademisinin bu alandaki açığını Türkiye’den tedarik ettiği profesyonel spor ekipmanları ile giderdi. Kampüs içerisinde kurulan ve profesyonel 2 adet koşu bandı, eliptik kondüsyon bisikleti, dikey bisiklet, yatay bisiklet, göğüs ve omuz kası geliştirme makinesi, kas geliştirme ve boyun-omuz kası geliştirme makinesi, sırta çekiş ve oturarak sırta çekiş makinesi, ön bacak ve arka bacak makinesi, çok amaçlı çalışma istasyonu, dips ve barfiks sehpası, çok amaçlı tezgah, bel güçlendirme makinesi, ayarlanabilir karın tezgahı, dambıl sehpası, olimpik kauçuk dambıl 2,5kg, olimpik kauçuk dambıl 5kg, olimpik kauçuk dambıl 7,5kg, olimpik kauçuk dambıl 10kg, olimpik kauçuk dambıl 12,5kg, olimpik kauçuk dambıl 15kg, olimpik kauçuk dambıl 17,5kg, olimpik kauçuk dambıl 20kg, plastik olimpik ağırlık 2.5kg, plastik olimpik ağırlık 5kg, plastik olimpik ağırlık 10kg, plastik olimpik ağırlık 15kg, 152 cm bar, Z bar ve regülatör ekipmanlarından oluşan salonda aynı anda 20 kişi spor yapabilecek.

Spor salonunun açılışında konuşan Eski Güvenlik ve Sivil Koruma Bakanı, şu an ise Devlet Bakanı ve güvenlik hizmetlerinin reformundan sorumlu Cumhurbaşkanı danışmanı Maramany Cisse, “Salonda kendi gözlerimle gördüm, ekipmanlar birer mücevher; bu durum beni, TİKA’dan çekinmeden, büyük spor salonunun da donatılması için soru sormaya teşvik etti. Okul müdürümüzün de konuşmasında belirttiği gibi okulun ihtiyaç duyduğu ekipmanların temini ve eğitim hizmeti konularında TİKA tarafından destek sunulması, iki ülke cumhurbaşkanları arasındaki samimi dostluk ve ilişkiden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Okul Müdürü Toupou Albert Siba ise yaptığı konuşmada TİKA desteğiyle geçen yıl Türkiye’de Türk uzmanlar eşliğinde siber suçlara karşı uzmanlık ve önemli tesislerin terör saldırılarına karşı korunması eğitimlerini aldıklarını ve yine Gine’de Türk uzmanlar tarafından önemli kişilerin korunması eğitimleri verildiğini, şimdi ise bir spor salonunun kurulmasının Türk-Gine işbirliğindeki gelişmenin bir meyvesi olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gagavuz Türkçesinin Korunmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova Cumhuriyeti’nin Gagavuz Özerk Yerinde, okul öncesi çocukların Gagavuzca konuşmasını teşvik etmek amacıyla geliştirilen eğitim programına destek sağladı. Moldova Cumhuriyeti’nin Gagavuz Yeri’nde Gagavuz dilinin geliştirilmesi ve özellikle okul...