Haberler

03 Eylül 2014

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Genel Müdürlüğü'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Genel Müdürlüğüne ekipman desteğinde bulunuldu.

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Genel Müdürü Sayın Vasilii IVANCHUC’un TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyaretleri sırasında, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Genel Müdürlüğü’nde görev yapan sanatçıların ses kayıtlarını dijital ortamda yapabilmelerine imkân sağlayacak bir ses kayıt stüdyosuna ihtiyaç duyduklarını ifade ederek bu hususta TİKA’dan destek talebinde bulunmuşlardı.

Söz konusu talep çerçevesinde, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nin Çadır Lunga şehrinde bulunan bahse konu müdürlük bünyesinde TİKA’nın desteği ile modern ekipmanlarla donatılmış bir ses kayıt stüdyosu kuruldu.
Gökoğuz Yeri Kültür ve Turizm Genel Müdürlüğü, Gökoğuz Yeri Yürütme Komitesi’nin bölgedeki kültür ve turizm alanından sorumlu birimi olarak Gagauz kültürünün yaşatılması, geliştirmesi ve geleceğe taşınması açısından Bölge’de önemli bir misyon yürüten bir kurum olma özelliğini taşıyor.

Çeşitli mikrofon ve standları, kulaklıklar, bilgisayar, telsiz sistemleri, ekolayzır, miks konsolu ekipmanlarının TİKA tarafından temin edildiği ses kayıt stüdyosu ile Gagauz sanatçıları şarkılarının kaydını Gagauziya’da bedelsiz olarak yapabilecekleri ve çalışmalarını dijital ortama aktarabilecekleri bir stüdyoya kavuştular.

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk'taki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tecrübe Paylaşım Programı doğrultusunda bir grup üniversite öğrencisine TİKA projelerini yerinde inceleme imkanı sağladı. Arnavutluk’a gelen öğrenciler, Başkent Tiran’ın yanı sıra İşkodra, Vlore (Avlonya), Elbasan, Kruja (Akçahisar), Berat...